Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

Çocuklarda Düz Taban ve Tedavi Yöntemleri
Ekim 28, 2017
Ayak Bileği Ağrısı
Şubat 26, 2018

Kanser günümüzde çok fazla yaygındır. Yaş olarak çok fazla düşmekte ve çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Hücre olarak düzensiz bölünen hücreler, düzensiz çoğalan yayılan doğal olmayanın dışında hücre yapılarıdır.

Kanser türleri oldukça fazladır. Bunlardan bazıları over kanseri, mide kanseri, multipi miyelom, rahim ağzı kanseri, meme kanseri, safra yolu kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri,  karaciğer kanseri, kan kanseri yani lösemi, kalın bağırsak ince bağırsak kanseri, cilt kanseri, anüs kanseri, akciğer kanseridir.

Kanser artık günümüzde genç, yaşlı, çocuk diye bir kriteri yoktur, her yaş grubunda görülür. Tedavileri oldukça artmakta ve neredeyse her hastanede artık onkoloji yani kanser tedavi merkezleri bulunmakta buda tedavinin kolaylaşmasını sağlamaktadır. Kanser tedavisi radyo terapi, ozon tedavisi, gerekirse ameliyat,  kemoterapi, en önemlisi de moral hastalıkların tedavisinde çok etkilidir.

akciger kanseri belirtileri

akciger kanseri belirtileri

Akciğer kanserinin nedir? Belirtileri nelerdir?

Vücutta oksijeni sağlayan  en önemli organlardandır ve hücre bakımından oldukça zengindir. Görevini yerine getirmek için hücreler bölünerek çoğalmak zorundadır. Kontrol dışı yani ihtiyaç dışı çoğalması akciğerde tümör  oluşturur. Dolaşım yoluyla da diğer organlara sıçrayabilmektedir. 2 tip akciğer kanseri vardır bunlardan ilki yulaf hücreli yani küçük hücreli akciğer kanseri, diğeri ise küçük hücreli dışı akciğer kanseri bunların mikroskop altındaki görüntülerinden buna karar verilmektedir.

Genelde akciğer kanseri oluşturan tür küçük hücreli dışı akciğer kanseridir ve yassı epital hücreleri bulunur.

Küçük hücreli akciğer kanseri ise  birçok organa sıçramıştır ve çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır.

Akciğer kanserine neden olan dış etmenler ise en büyük risk faktörü olan sigara kullanımı, puro, pipo gibi tütün ürünleridir ve sigara kullanmamak, kullanılan ortamda durması dahi hasta olmasına yeterli bir sebeptir ve bu kişiler beş yıl içinde risk taşımaktadır.

Yalıtım malzemesi soluyanlar, taşlama işiyle uğraşanlar, kimyasal boyaları solumaya maruz kalmakta akciğer kanserine sebep gösterilmektedir.

Akciğer kanserine erken tanı konulması önemlidir. Düz akciğer filmlerinde gözlenebilir. Balgamdan alınan örneklerde de kanser araştırılabilir.

Tedavisinde öncelikle tümör alınabilecek düzeyde ise ameliyata gidilir, tümör temizlendikten sonra ise  kemoterapiye başlanabilir gerek görülürse radyoterapide  başlanabilir. Hastalığın evrelerine göre tedavileri de değişmektedir. Bu tedavilerin yanı sıra hastaların moralleri de tedaviye en büyük ilaç olarak görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir