Ayak Bileği Ağrısı

Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?
Şubat 26, 2018
Sporla Zayıflamak Mümkün Müdür?
Nisan 13, 2018

Ayak bileği ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Ayak bileğinde ağrı hissedildiği zaman alınacak ilk önlem ayağın üzerine basmamaktır. Ağrıya rağmen ayakta durmak bileği şişirebileceği gibi ağrının artmasına neden olabilir.

ayak bileği ağrısı

ayak bileği ağrısı

Ayak Bileğinde Meydana Gelen Ağrının Nedenleri?

Ayak bileğinde oluşan ağrının en yaygın nedeni bilek burkulmasıdır. Bu durum genellikle yere hatalı bir şekilde basmaktan kaynaklanabilir. Kimi zaman yerdeki yükseltileri veya çukurları fark edememek ayak bileğinin burkulmasına neden olabilir. Burkulmanın şiddetine bağlı olarak ayak bileğindeki ağrının şiddeti de farklı olacaktır. Ayak bileğinde meydana gelebilecek ağrının bir diğer nedeni ise aşırı kilolu olmaktır. Fazla kiloya sahip olmak ayak bileklerine binen yükü arttıracaktır. Bu da ayak bileklerinin  normalden fazla yük taşımasına ve bir noktadan sonra ağrımasına yol açmaktadır. Bazı durumlarda ayak bileğinde meydana gelen ağrılar eklemlerin hasar görmesine de bağlı olabilir. Aynı zamanda ayağı uygun olmayan bir konumda tutmak da bileğin ağrımasına yol açabilir.

Ayak Bileğindeki Ağrı Nasıl Hafifletilir?

Yukarıda sayılan nedenlerden biri kaynaklı ayak bileğinde ağrı varsa birkaç adımla ağrının azaltılması sağlanabilir. İlk olarak yapılması gereken ağrı hissedildiğinde oturmak ve ayağı uzatmaktır. Ağrı hissedilmeye bağladığı andan itibaren ayakta durmak bilek üzerinde oluşan yükü arttıracaktır. Bu yük ise bilekteki ağrıyı arttırmaya ek olarak bileğe zarar da verebilir. Daha sonra eğer ayak bileğinde şişlik görünüyorsa bileğe buz koymak yaralı olacaktır. Buz koyarken ayağın yerden yüksekte olduğunda emin olmak gerekir. Aynı zamanda buzu doğrudan ayak bileğine uygulamak yerine bir beze sararak uygulamak gerekecektir. Burkulma durumlarında doktora danışmakta yarar vardır. Doktor ayak bileğinde hissedilen ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar yazabilir. Ek olarak herhangi bir incinme veya burkulma durumunda da ayağı sararak daha az hareket etmesini önerebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir