Çocuklarda Düz Taban ve Tedavi Yöntemleri

carpik ayak tedavisi - Çocuklarda Düz Taban ve Tedavi Yöntemleri
Çarpık Ayak Nasıl Tedavi Edilir?
Ekim 28, 2017
Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?
Şubat 26, 2018

Düz taban, yaygın olarak görülen bir ayak şeklidir. Düz tabana sahip bir kişi ayakta durduğunda, ayak ortasında bulunan kavis yok olur. Peki düz taban nasıl yürür? Kişi, ayak zemin üzerinde düz bir şekilde uzanarak yürür.

Üç çeşit düz taban tipi vardır. Çocuğunuzda hangi düz taban tipinin olduğunu bilmek önemlidir. Bu sayede doktorunuzun, çocuğunuzun tedaviye ihtiyaç duyup duymadığı, eğer duyuyorsa hangi tip tedaviye gerek olduğuna karar vermesi kolaylaşır.

duz taban 1 - Çocuklarda Düz Taban ve Tedavi Yöntemleri

Düz taban, yaygın olarak görülen bir ayak şeklidir. Düz tabana sahip bir kişi ayakta durduğunda, ayak ortasında bulunan kavis yok olur. Peki düz taban nasıl yürür? Kişi, ayak zemin üzerinde düz bir şekilde uzanarak yürür.

Düz taban tipleri

Esnek düz taban: Düz taban olan çocukların hepsi hemen hemen bu tip düz tabana sahiptir. Bu sağlık durumu acısızdır ve herhangi bir engele sebep olmaz. Herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Her iki ayağı da etkiler.

Esnek düz taban ve kısa Aşil tendonu: Bu durum, küçük çocuklarda çok nadir görülür. Daima her iki ayağı da etkiler. Acıya ve engelliliğe sebep olabilir.

Rigit düz taban: En az görülen düz taban şeklidir. Rigit düz taban şekli, ayak kemiklerinde probleme sahip olan insanlarda görülür. Rigit düz tabana sahip her dört insanın biri acıya ve kusura sahiptir. Vakaların yarısında rigit düz taban her iki ayağı da etkiler.

Düz taban tedavisi

Peki düz taban nasıl düzelir? Bunun için iki yol vardır. Tedaviden önce çocuğun hangi düz taban şekline sahip olduğunu bilmek önemlidir. Çocukta eğer düz taban acıya ve engele neden oluyorsa tedavi edilmelidir.

Cerrahi operasyon olmadan tedavi

Eğer çocukta, acıya neden olmayan esnek düz tabanlık mevcut ise tedavi önerilmez. Eğer çocuğun ayaklarında kavisli yapı mevcut ise normal ayakkabılar giyip normal bir çocuk gibi muamele görmelidir.

Eğer, aktivite sonrası çocuğun ayaklarında ve bacaklarında acı mevcut ise pahalı olmayan ortopedik ayakkabılar önerilir. Bu ayakkabılarda ayaklardaki kavisi destekleyen destek yapıları mevcuttur. Düz taban ortopedik ayakkabı fiyatları çok pahalı değildir.

Kısa Aşil tendonlu esnek düz tabanı tedavi etmede ise Aşil tendonunun uzatılması denenebilir.

Cerrahi operasyon

Nadir durumlarda düz tabanın tedavisi için ameliyata başvurulur. Hemen hemen ameliyat gerektiren bütün durumlarda çocuk en azından 8 yaşında ve Aşil tendonu olması gerekenden kısadır. Ameliyat, Aşil tendonunun uzatılması ve düz tabanlık deformitesinin düzeltilmesinden ibarettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.