İnsülin Direnci Daha Tehlikeli

Sporla Zayıflamak Mümkün Müdür?
Nisan 13, 2018

SÜREKLİ ACIKIYORSANIZ VE HİÇ DOYMUYORSANIZ DİKKAT

Sağlığı tehdit eden, kişiniz kan şekerindeki sürekli olarak ani düşüş olmasına bağlı olarak sürekli acıkma ve buna bağlı olarak sürekli yeme isteği ama bir türlü doymama gibi belirtileri olan sağlık sorununa insülin direnci denir. Yani, kısaca sürekli acıkma fakat yedikçe daha çok acıkma şeklinde kendisini gösteren bir kısır döngüdür.

Leptin direnci ile de bu direnç ilişkilidir. İnsülin hormonu beynimize tokluk gönderen leptin hormonunu bloke edip tokluk hissinin beyne gitmemesine neden olarak daha çok yememize ve daha çok besin tüketmemize sebep olur. Leptin hormonunun normal çalışabilmesi için, karbonhidrat ve rafine şekerin tüketilmemesi gerekir. Karbonhidrat ve şeker tüketiminin sürekli olması bu rahatsızlığa neden olmaktadır.

İnsülin direnci

İnsülin direnci

Bu Rahatsızlığın Belirtileri Nelerdir?

Yorgunluk (özellikle yemek sonrası)
Sürekli halsizlik, çabuk yorulma
Karaciğerde yağlanma
Kolay kilo alma ve zor kilo verme
Sürekli acıkma ve yedikçe doymama
Sürekli tatlı gıdalar yeme isteği bu rahatsızlığın başlıca belirtileridir.

Bu hastalığın önüne geçmek için, ilk olarak açlık kan şekerini baktırılması ve kan tahlilleri ile şeker ölçümünün yapılması gerekmektedir. Erken fark edilip teşhis edilirse tedavisi ilaçla ve düzenli sporla mümkündür, ancak ileri dönemlerde şeker hastalığına sebep olma riski yüksektir ki genetik yatkınlık varsa bu da etkileyecektir. Şeker hastalığı aşamasında ise ciddi sıkıntı ve daha birçok sağlık problemini de beraberinde getirecektir. Ancak şeker hastalığına yakalanmadan tespiti halinde, iyi bir tedavi sıkı bir egzersiz ile bunu aşmak mümkün olacaktır.

İnsülin Direnci Tedavisi İçin Yapılmasını Gerekenler

– İlk olarak, işinin uzmanı bir doktor kontrolü yaptırmak ve bu konuda doktordan yardım almak
– Mümkün olduğunca beyaz ekmek, pilav gibi un ve şeker içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.
– Glisemik indeksi yüksek yani vücut için zararlı, yüksek şeker, karbonhidrat içeren kalorisi de yüksek olan ancak vücuda yararlı bir besin değeri olmayan gıdalardan uzak durulmalıdır.
– Hareketsiz yaşam bu hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Mutlaka aktif olunmalı günlük egzersiz ve spor yapılmalıdır.
– Glisemik indeksi düşük olan daha uzun süre midede kalan kaliteli besin değerini sahip gıdalar tüketilmelidir.
– Bu rahatsızlıkta beyaz ekmek, şeker, pilav, şerbetli tatlılar ve hazır işlenmiş paket gıdalar kesinlikle tüketilmemesi gereken besinlerdir.
– Sağlıklı bir beslenme tarzı tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir