fbpx

Aşil Tendonu Kopması Ne Kadar Sürede İyileşir?

asil tendonu kopmasi ne kadar surede iyilesir blog - Aşil Tendonu Kopması Ne Kadar Sürede İyileşir?

Aşil tendonu kopması genellikle yeterince ısınmadan yapılan spor müsabakaları esnasında ortaya çıkar veya topuk bölgesine sert bir darbe alındığı zaman da oluşabilir. Aşil tendonunuzun koptuğunu ise elinizi tendonun bulunduğu bölgeye getirdiğiniz vakit orada ki boşluğu hissederek anlayabilirsiniz. Aşil tendonu kopması genellikle halı saha maçlarında futbol oynarken görülür. Fakat profesyonel futbolcuların da en çok müzdarip olduğu konulardan bir tanesidir.

Aşil Tendonu Ne İş Yapar?

Aşil tendonu ayak topuğu ile baldırlarınızda bulunan kasları birbirine bağlayan vücudumuzun en önemli tendonlarından bir tanesidir. Yürürken veya koşarken bu tendon çok iş yapar. O yüzden koşma veya çok hareket edeceğiniz bir spor yapmadan önce ısınma hareketleri ile bu tendonu açmalısınız. Genellikle yaş ilerledikçe aşil tendonu kopma sorunu daha fazla görülmektedir. Aşil tendonunun kopması bilinenin aksine oraya gelen darbelerden çok ani hareket ederken yada spor yaparken görülür.

Aşil Tendonunuzun Koptuğunu Nasıl Anlarsınız?

Aşil tendonunuz koparken kopma olması esnasında katlanılması zor bir ağrı ve bunun yanında şiddetli bir ses duyulur. Ayak bileğinin ve baldırın arka kısmında oluşan yırtıklar çok uzaktan bile duyulacak bir ses çıkarır. Sesi duyduktan sonra ağrı hissediyorsanız ve topuğunuzda bir boşluk hissederseniz bunun yanında da topuk bölgesinde morarma görüyorsanız aşil tendonunuz kopmuş demektir. Ağrı belli bir süre sonra azalır ve kendini parmaklara doğru ilerletir. Bunun sonucunda hasta parmakları üzerine basmakta dahi zorlanır.

Aşil Tendonu Kopması Nasıl İyileşir?

Hemen her yaş grubunda görülebilen aşil tendonu kopması erkenden teşhis edilip henüz erken safhadayken cerrahi müdahale ile tedavi gerektirir. Ameliyattan sonra ise fizik tedavi merkezinde gerekli rehabilitasyon ile belli bir süre sonra iyileşebilir. Aşil tendonu kopma ameliyatından sonra yaklaşık otuz gün kadar hasta ayağı üzerine basmamalıdır. Otuz günden sonra ise hasta brace yardımı ile yavaş yavaş yürümeye başlar. Ameliyat hemen sonrasında ilk birkaç hafta içerisinde haftanın üç dört günü egzersizlerini yapar. Bir ay sonra ayaklanır. Ayaklandıktan sonra iki hafta içerisinde de ayakkabı giymeye başlar. Ameliyat olmak istemeyen biriyseniz aşil tendonu kopması çözümlerinden olan prp tedavisini görebilirsiniz. Prp tekniğinde ise trombositten zengin plazma kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir