fbpx

Ayağı Sıkan Ayakkabılar Bu Hastalıkları Tetikliyor! (Halluks Valgus)

ayagi sikan ayakkabilar bu hastaliklari tehdit ediyor - Ayağı Sıkan Ayakkabılar Bu Hastalıkları Tetikliyor! (Halluks Valgus)

İnsanlar gözle görülür ve ağrılarını ara ara hissettikleri problemlerinde genelde zamana bırakarak önemsememektirler. Bazı rahatsızlıklarda bu tavır, süreci oldukça zor hale getirecektir. Tedavi süreci aslında kolay olabilecek rahatsızlıklarında genelde zaman kaybettikleri için süreç uzayabilecektir. Sürekli olarak kullanılan insan uzuvları arasında en önemlileri ayaklardır. Ayaklara gereken hassasiyet ve gerekilen önem verilmektedir. Halbuki tüm gün vücudu taşıyan, tempolu olarak hiç durmadan hareket eden ayaklarda meydana gelen sorunlar insan hayatını direk olarak etkileyecektir. Özellikle ayağı sıkan ayakkabılar bu hastalıkları tetikliyor! Sonrasında ise çekilmez ağrıların yaşanacağı halluks valgus hastalığına neden oluyor. Ayak başparmak çıkıntısı rahatsızlığının adı Latince de halluks valgus kelime öbeklerinden oluşur. Halluks bu dilde ayak anlamına gelirken valgus eğilme anlamına gelmektedir.

Halluk Valgus Tedavisi Nasıl Bir Süreçtir?

Kadınlarda görülme sıklığı, erkeklere göre daha fazla olan halluks valgus sorunu maalesef günlük hayat akışını etkileyecektir. Kadınların ayaklarını sıkan, öne doğru sivrilen ve şık olacağım telaşı ile saatlerce üzerinde durduğu topuklu ayakkabılar hastalığın kaynağıdır. Topuklu ayakkabılar uzun saatler giyilecekse daha kısa topuklar tercih edilerek ara sıra ayaklar dinlendirilmelidir. Aksi taktirde ayak başparmağınız zarar görecek ve başparmak kökü dışa doğru çıkıntı verecektir. Oldukça can sıkıcı olan böyle bir durumla karşılaşılmamak adına eğer ağrılı bir başparmak sorunu yaşıyorsanız hemen uzman hekime başvurmalısınız.

Tedavi Yöntemleri

Halluks Valgus tedavisinde cerrahi müdahale çok sık uygulanmaktadır. Hastalar tarafından şehir efsanesi haline gelmiş korkular bulunsa da hastalıkta kalıcı tek çözüm ameliyat olacaktır. Genelde hastalarda, ameliyatın zor geçtiği düşünülerek ve ameliyattan sonra hiç yürüyemem korkusu oluşur. Aslında bakarsınız ameliyatın tekniğini belirleyen tek şey eğriliğin niteliğidir. İlerlemiş eğriliklerde kemik müdahalesi yapılır ve özel ayakkabılar desteğiyle süreç atlatılır. Erken teşhis de yalnızca yumuşak doku müdahalesi yapılarak sorunun üstesinden gelinir. Halluks valgus ameliyatı dendiğinde şikayeti düşünmek lazımdır. Kemik ameliyatına karar verilse bile günümüz teknolojisiyle, kullanılan vidalar sayesinde alçı kullanılmadan ayak ön kısımlarını yerle temasını engelleyecek, özel terlik ve ayakkabılarda kolay bir iyileşme süreci görülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir