fbpx

Ayağı Sıkan Ayakkabılar Bu Hastalıkları Tetikliyor

ayagi sikan ayakkabi - Ayağı Sıkan Ayakkabılar Bu Hastalıkları Tetikliyor

Ayakkabi seçimi çok önemlidir

Ayak vücudumuza bulunan en önemli organlardan birisidir. Vücudumuzu taşımakla kalmayıp aynı zamanda bir yerden başka bir yere yer değiştirmemizde de önemli görev üstlenmektedir. Bu denli önemli bir organımızın sağlığına dikkat etmemiz gerekir. Bunun için de ayakkabılarımızı seçerken özen göstermeliyiz. Ayakkabı tercihinde ayağı sıkmamasına ve ferahlığına dikkat etmeliyiz. Aksi takdirde farklı farklı sıkıntılara yol açabilir. Açacağı bazı sıkıntıların başında ayakta mantar oluşması, ayakta nasır oluşması, düz tabanlı olmak, bazı virüs ve bakterilerin bulunduğu hastalıklar ayakta baş gösterebilir.

 Ayakkabı Seçilirken Nelere Bakılır?

Ayakkabı seçerken dikkat etmemiz gereken bazı özellikler vardır. Bunların başında ayakkabının ayağı sıkmaması ve ayağa tam oturacak şekilde olması vardır. Ayakkabı eğer ayağı sıkarsa türlü hastalıklara yol açar. Aynı zamanda ayakkabının kullanılacağı yere göre seçilmesi gereklidir. Mesela tarladaki bir işçi çizme giyer veya halı sahada ona göre bir ayakkabı tercih edilir. Ayakkabı seçerken malzemesinin yapay olmamasına dikkat edilmelidir. Ayakkabının hava geçirip ayağı terletmemesi de bu seçimde dikkat edilmesi gereken ayrı bir konudur.

Ayağı Sıkan Ayakkabılar Neden Tercih Edilmemeli

Ayağı sıkan ayakkabılar giyildiği takdir de ayaktaki bazı damarları daraltıp kan geçişini azaltabilir. Ayakkabının ayağı sıkmaması için seçilen ayakkabının bağcıklı olmasına dikkat edin. Ayağı sıkan ayakkabı kullandığınızda ise bu size herhangi bir yere giderken daha çok efor sarf etmenizi sağlayacaktır. Bacaklarınızın daha çok yorulduğunu göreceksiniz. Ayağı sıkan ayakkabı giydiğiniz zaman koşmakta ne kadar zorlanacağınızdan bahsetmeye bile gerek yok. Ucu sivri veya olması gerekenden daha yüksek topuklu ayakkabılar giydiğiniz zaman ayağınızda şekil bozukluklarına da yol açar. Başparmak çıkıntısı veya diğer herhangi bir parmağın şekil değişikliğine neden olabilmesinin yanı sıra ayağınızda yer yer nasırların oluşmasına veya topuk dikeni adlı hastalığa da sebep olabilir.

 Sadece Ayakkabı Değil, Çorap!

Söz ettiğimiz ayak sağlığını zorlayan tek şey elbette ayağı sıkan ayakkabı girilmesi değil kullanılan çorap da çok önemli. Çorabın ıslak veya nemli olması özellikle ayakkabı içerisinde çok kötü kokuya sebep olmasının yanı sıra bundan ötürü ayakta çeşitli mantar veya bakterilerden kaynaklanan hastalıklara sebep olabilir. Çorabın da ayağı sıkması problemlere yer açabileceği gibi çorapların ve ayakkabıların haftada en az üç defa değiştirilmesi uzmanlarca önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir