fbpx

Ayak Başparmağı Ağrısına Kesin Çözümler

ayak basparmagi agrisina kesin cozumler blog - Ayak Başparmağı Ağrısına Kesin Çözümler

Ayak başparmağının ağrımasına sebebiyet veren pek çok sebep olabilir. Örneğin ayağı sıkan ayakkabılar giymek, başparmağın üzerine ağır bir eşyanın düşmesi, çok uzun süre ayakta kalmak sonucunda tırnağın batması veya ayak başparmağına gelen herhangi kesici veya delici alet ayak başparmağının ağrımasına sebep olur. Ayak vücudumuzun hareketi ve dengesinin sağlanması için en önemli organlardan birisidir. Ayak başparmağı da bu önemli  organımızın en önemli parçalarından birisidir. Bunun ağrıması da yürüyüşümüzde ve hayat kalitemizde probleme sebep olur. Ayak başparmağı ağrısını azaltmak için pek çok yöntem vardır. Size bunlardan bahsedeceğim.

Buz Tamponu Uygulamak

Öncelikle bir miktar buz kalıbını alın ve bunu bir havluya veya kullanmadığınız eski bir kıyafetinize sarın. Daha sonra bunu başparmağınızın ağrıyan yerlerine koyun. Bu yöntemi vaktiniz oldukça gün içinde tekrarlayın. Buz tamponunu uygularken dikkat etmeniz gereken şey ise buzu direkt olarak ayağınızla veya vücudunuzun herhangi bir yeriyle temas etmemesine özen gösterin. Çünkü buzun direkt teması damarlarınıza veya sinirlerinize zarar verebilir.

Ayağınızı Sıcak Suya Daldırmak

Ayak başparmağınız ağrıyor ise bir kovaya sıcak su ekleyin. Suyun içerisine ise bir paket kadar kek yapımında kullanılan karbonat ekleyin. Sıcak su ayağınızda olan kan dolaşımını arttıracaktır. Bu da ağrılarınızın azalmasına sebep olacaktır. Karbonat ise ayağınıza bulunan bakteri veya mikropları temizleyecektir. Ayağınızı sıcak suya koyduktan sonra suyun soğumasını bekleyin ve ayağınızı temiz bir havlu ile güzelce kurulayın.

Ayağınıza Masaj Yapın

Evinizde var ise bir miktar zeytinyağı ile ayak başparmağınızı on yirmi dakika kadar ovalayın masaj yapın. Bunun ağrınızı azalttığınızı göreceksiniz. Aynı zamanda ağrıyan yerde sertleşme var ise onun da yumuşamasına sebep olur.

Elma Sirkesini Kullanın

ayak basparmagi agrisina kesin cozumler 300x200 - Ayak Başparmağı Ağrısına Kesin Çözümler

Ayak Başparmağı Ağrısına Kesin Çözümler

Ayak başparmağı ağrısı için elma sirkesi güzel bir çözüm yöntemidir. Elma sirkesi içeriği nedeniyle ayağınızdaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda içerisinde bulunan asit sayesinde ayak başparmağınız çevresinde bulunan bakteriler ile de savaşıp olası bir enfeksiyonun etkisini azaltacaktır.

Yukarıda belirttiğim yöntemleri kullanarak ayak başparmak ağrınızı azaltabilirsiniz. Bunun yanında ayağınızın ağrıyan bölgesine aşırı baskı uygulayan ayakkabılardan uzak durmanız sizi ayak başparmağı ağrısından kurtaracaktır. Eğer bu yöntemler de işe yaramaz ise bir doktora görünmenizde kesinlikle fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir