fbpx

Ayak Başparmağı Çıkıntısı Neden Ağrır?

ayak baparmagi cikintisi neden agrir - Ayak Başparmağı Çıkıntısı Neden Ağrır?

Ayak başparmağı çıkıntısı neden ağrır sorusunun cevabı, tamamen ayak mimarisi ile ilgili olmaktadır. Ayak tarak kemiği ve başparmak kemiğinin yer değiştirmesi sonucunda sıklıkla ağrılar ile karşılaşılmaktadır. Değişen bir mimari söz konusu olan bu durumda dışarıdan kremle veya ağızdan alınan ilaçla tedavi edilemez. Hatta bir takım fizik tedavi yöntemleri de durumu düzeltmez. Vakaya anlık etki edecek bazı ortez denilen çareler vardır. Bunlar;

• Parmak arası makaralar
• Gece atelleridir.

Her iki ortezi aynı anda veya tek tek kullanımda ağrınız hafifler gibi gözükse de çok kısa bir süre sonra yeniden baş göstererek oldukça can sıkıcı bir hale dönüşecektir. Bunun dışında Ayak başparmak çıkıntısı sorununu gerçek anlamda düzeltilmek isteniliyorsa tek çare kemiklerin kesilerek yerine konması yani ameliyat ile mümkün olacaktır.

Halluks Valgus Neden Olmaktadır?

Son günlerde ayak başparmağı çıkıntısı neden ağrır veya ayak parmak çıkıntısı neden olur sorunun cevabı için insanlar doktor kapılarını aşındırmaktadırlar. Bu durumun ilk nedeni genelde halluks valgus rahatsızlığına bağlı olarak acı çekme olmaktadır. Ayak tarağı ve ekleminde yaşanan bu çıkıntı zamanla insanların hayatlarını yaşamamasına neden olacaktır. Ciddi anlamda yürümeye, ayakta durmaya ve hatta ayakkabı giymeye engel ayak başparmak çıkıntısı, kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Bunun birincil nedeni ise hiç şüphesiz ayak sağlığına zarar veren ayak ön yumuşak dokusunu sıkan ayakkabı kullanımıdır. Kadınların öne doğru sivrilen ve yüksek topuklu ayakkabılar tercihinde rahatsızlık giderek ilerleyerek ve maalesef ameliyat edilmeden tamamen geçmeyecektir. İstisnai durumlarda halluks valgus genetik olmakla birlikte, bazen de herhangi bir kaza, burkulma ya da incinmeden sonra görülübilir.

Ayak Başparmak Çıkıntısı Tedavisi

Günümüzde ayak başparmağı çıkıntısı neden ağrır sorusuna verilecek ilk cevap halluks valgus rahatsızlığından dolayı ağrır cevabı olur. Hastanın ağrısı çıkıntıya bağlıysa ve gerçekten hayatını etkileyecek derecedeyse, ayakkabı giymede sorun yaşıyorsa uzmanlarca tedavi sonucunda cerrahi müdahaleye başvurulur. Bu rahatsızlıkta ve ayakkabı giyememe, yürürken acı çekme durumunda deformasyon daha çok ilerlemeden, durdurmak amaçlı ameliyat edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir