fbpx

Ayak Bileği Burkulmalarında Bunlara Dikkat!

Ayak bilegi burkulmalarinda bunlara dikkat - Ayak Bileği Burkulmalarında Bunlara Dikkat!

Özellikle kış aylarında daha çok meydana gelen düşme ile bağlı olan ayak bileği burkulmalarında dikkat edilmesi gereken noktalar başlıca kaygan ayakkabıları giymemek olacaktır. Tedavi edilmeyen bu burkulmalar zamanla ayak bileği çatlaklarına veya ayak bileği kırıklıklarına dönüşebilir. Bu problem her gün dünyada yirmi yedi bin kişide yaşandığı bildirilmiştir. Yani her gün günde yirmi yedi bin insan düşmeye bağlı ayak bileği burkulması yaşamaktadır ve bunların yarısından çoğu ciddi burkulmalardır.

Bu gibi durumda direkt olarak alanında uzman bir doktora görünmekte fayda vardır. Eğer burkulmaları kişi hafife alıp doktora görünmez ise ikinci ve üçüncü bir burkulma meydana gelebilir. Durum böyle olursa her bir burkulma bir diğer öncekinden daha kötü olur. Bu olay çatlak ve kırık oluşumuna zemin hazırlar. Ayak bileği burkulmalarında en dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de koşu yaparken ya da futbol ve benzeri sporları yaparken daha dikkatli olmaktır. Ayak bileği burkulmalarında bunlara dikkat etmek gerekir.

Ayakbilegi burkulmalarinda bunlara dikkat 300x200 - Ayak Bileği Burkulmalarında Bunlara Dikkat!

Ayak bileği burkulmaları önemsenmelidir.

Genelde spor, futbol, basketbol, tenis ve benzeri spor dallarıyla uğraşan insanlarda ayak bileği burkulmaları hatta diğer eklem burkulmaları da görülür. Bu sporlara uygun ayakkabı giymek sorunu azaltmada yardımcı olacaktır. Burkulmalarda ilk tedavi yöntemi olarak burkulan bölgeye buz koymak acıyı hafifletebilir fakat kesinlikle bir doktora görünülmesi gerekir aksi takdirde durum ciddi bir ilerleme kaydeder bu da kişinin hayat kalitesini ve yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür. Kişi eskisi gibi koşu yapamaz, yürüyemez, sporuna devam edemeyecek duruma gelir ve bu ilerledikçe ayağına alçı bile takılabilir. Bu durumlardan dolayı ayak bileği burkulmalarında bunlara dikkat edilmesi yüksek önem arz etmektedir ve kesinlikle burkulmalar ciddiye alınmalıdır yoksa ileri boyuta taşınması an meselesi olabilir. Hatta eklem içinde kanama bile meydana gelebilir. Ayak bileği burkulmaları bu yüzden ciddiye alınmalıdır.

Ayak bileğinin şişmesi sizi korkutabilir ve anında şişen ayak bileklerinde kanama meydana geliyor olabilir. Ayrıca kemiklerden biri çatlamış veya kırılmış bile olabilir. Fakat kesin tanı konulabilmesi için hastaların doktora görünmeleri şarttır. Tedavi edilmeyen bu burkulmalar için ikinci hatta üçüncü burkulma riski oldukça yaygındır. Doktora görünüp bandaj ya da ayak bilekliği kullanmak yeterli olabilmektedir fakat ileri boyuttaki burkulmalarda doktor ayağı alçıya alması gerektiğini bile önerebilir ve ayak alçıya alınır en az bir ay alçıda kalmak zorunda kalınır. Bu nedenle ani tedavi çok önemlidir. Bu burkulma yaşandığında acilen doktora gitmek bu riskleri daha da azaltarak gelecekte oluşabilecek diğer riskleri hafifletir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir