fbpx

Ayak Bileği Burkulması

Ayak Bileği Burkulması

Ayak bileği burkulması, ayağın içe yada dışa doğru dönmesi/zorlanmasıdır. Ayak bileği burkulması gerçekleştiğinde bilekte bulunan bağlardan bir yada birden fazlası hasar görür. Bu tip ayak bileği burkulmaları birinci, ikinci ve üçüncü derece diye sınıflandırılır.

Ayak bilegi burkulmasi 300x200 - Ayak Bileği Burkulması

Ayak Bileği Burkulması

Birinci Derece: Bağlarda ciddi bir hasar meydana gelmez. Hafif bir ağrısı olabilir. Ayak bileği ekleminde bir gevşeklik görünmez.

İkinci Derece: Ayak bileğinde ki bağlardan 1 yada 1’den fazlası kısmi şekilde hasar alır. Bu hasar sonrasında kanama görülür. Ağrı ve şişlikle beraber eklemde orta düzeyde bir gevşeklik görülür.

Üçüncü Derece: Ayak bileğindeki bağlarda tam bir yırtılma görülür ve ileri derece de bir kanama görülür. Eklemdi ciddi ağrı ve şişlik olduğu gibi tam bir gevşeklik vardır.

Burkulmalar kimi zaman şiddet ve derecelerine göre sınıflandırılabilirler.

En sık görülen burkulma vakaları ayağın içe doğru dönmesi durumunda ki burkulmalardır.

Ayak Bileği Burkulması Nasıl Oluşur?

Ayak bileği burkulması genel olarak sporla uğraşan insanlarda görülür. Zıpladıktan sonra yere yanlış basarak ayağın burkulması yada arazi koşusu esnasında engebeli bir alanda ayağın çukura girmesi sonucu burkulma meydana gelebilir. Bu tarz kazalarda burkulma genel olarak içe doğru olur ve ayağın dış kısmında bulunan bağlarda zorlanma meydana gelir.

Ayak Bileği Burkulması Şikayetleri Nelerdir?

Ayak bileği burkulması sonucu burkulan bölge etrafında kısa süre içerisinde şişlik oluşur. Burkulma eğer birinci derece de ise şişlik aşırı belirgin olmaz fakat ikinci yada üçüncü derecedeki burkulmalarda şişlik saniyeler içerisinde yumurta büyüklüğüne ulaşır.  Burkulma sonrasında haliyele ayak bileği hareketlerinde kısıtlanmalar oluşur. Burkulma sonrasında ayak bileğinizin etrafında morluklar da görülebilir. Burkulma sonrasında ki ağrı, burkulma derecesine göre değişkenlik gösterir ancak ayağınıza yük vermeniz halinde az veya çok bir ağrı hissedersiniz.

Nasıl Tanı Konulur?

Doktorunuz ilk olarak size bu burkulmanın nasıl gerçekleştiği ile alakalı sorular soracaktır. Sonrasında detaylı bir şekilde ayak bileği bağlarınızı elle kontrol edecektir. Bu kontrolün akabinde ise gevşekliğin derecesini tespit etmek amacıyla bir takım muayeneler yapacaktır ve ayak bileği kırığı riskine karşı sizde röntgen film çektirmenizi isteyecektir. Genelde bu tarz muayenelerde tanı kolaylık konulabilir.

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi Nasıl Olur?

Burkulma sonrası ilk 2-3 gün:

  • Ayak bileğinizdeki hasarı arttırmamak adına koltuk değneği kullanmanız istenebilir.
  • Ayak bileğinizdeki şişlik ve ağrı geçene kadar 2 yada 3 gün boyunca günde 5-6 defa olacak şekilde 20 dakika buz uygulamanız gerekir.
  • Kanamayı ve şişliği azaltmak adına bacağınızın altına yastık tarzı birşey konmanız ve bacağınızı kalp seviyenizin üstüne çıkarmanız istenebilir.
  • Şişliği azaltmak için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise baskılı bandaj uygulamasıdır. Bazı durumlarda hem yürümenize yardımcı olması hem de şişliği azalta bilmesi bakımından bileklik önerilebilir.
  • Yüksek ihtimalle doktorunuz ağrıyı ve şişliği azaltmak adına sizler bir takım ilaçlar verecektir.

3 gün sonra:

  • Ayak bileğinize yük vermeyecek şekilde doktorunuz yine ayak bileğinzde ki kasların incelmemesi adına sizden bazı egzersizler yapmanızı isteyecektir. Burkulmanın gerçekleştiği ilk günlerdeki şişlik ve ağrı azaltıldıktan sonra tekrar spora hazırlanmanız için ayak bileğinizin kaslarını güçlendirme egzersizleri verir.