fbpx

Ayak Bileğindeki Ağrının Sebebi Nedir?

ayak bilegindeki agrinin sebebi nedir neden olur istanbul avrupa yakasi ayak sagligi - Ayak Bileğindeki Ağrının Sebebi Nedir?

Ayak bileği herkesin bildiği gibi en çok burkulan ve en çok travmaya maruz kalan eklemler arasındadır.

Ayak bileği günlük hayatta yürürken de burkulabilir. Aniden ayağın çukura düşmesi ya da yüksek bir yerden inerken burkulabilir. Ayak Bileğindeki Ağrının Sebebi Nedir? Sorusunun cevabı burkulmalardır.  Ayak bileği içerisinde bulunan kıkırdakta ezilmeler ya da hasarların yol açtığı söylenebilir. Bilekte bulunan kıkırdak hasarları burkulmalar ile kendini göstermektedir. Kıkırdak hasarları bileğin dış tarafında gerçekleşir. Bazı durumlarda ise burkulmalarla değil de iç kısımda bulunan kıkırdak hasarları meydana gelir. 

Ayak Bileği Kıkırdak Tedavisi

Kıkırdakta ciddi bir hasar yok ise ve tıravmatik ise genellikle alçılı tedavi, hareket kısıtlanması ile sorun çözülecektir. Bu süreç 6 ya da 8 hafta arasında değişecek ve ayak bileği ağrısı da yok olacaktır. Ayak Bileğindeki Ağrının Sebebi Nedir? Denildiğinde akla ilk gelen tıravmatik ağrılardır. Eğer ağrı tıravmatik değilse yani kıkırdak ile birlikte kemikte de hasarlar meydana gelmişse tedavi yöntemi olarak cerrahi müdahaleye başvurulur. Mikro kırık yöntemi kullanılarak kıkırdak hasarı oluşmuş bölge temizlenerek yeniden küçük delikler açarak canlandırılır. Böylelikle iyileşmeye motive edilmiş olur. İkinci cerrahi yöntem; kıkırdak mikro kırık yöntemi ile iyileşmese veya çok ciddi hasarlar meydana gelmişse, hasarlar kisler oluştuğunda kıkırdak nakli denilen mozaik plastik tedavisi kullanılacaktır. Kıkırdak nakli için genelde dizdeki yük binmeyen kıkırdaklardan silindir şeklinde alınarak kullanılmaktadır.

Ayak Bileği Burkulmalarda Evde Yapılacaklar

Ayak Bileğindeki Ağrının Sebebi Nedir? Genelde burkulmalardır. Topuklu ayakkabı, sakarlık ya da halı saha maçlarında meydana gelen yaralanmalar sonucunda burkulmalarla birlikte ağrı kendini gösterir. Burkulma yaşanmışsa evde ilk olarak dinlenmektir. Eklemi zorlamadan ayağı dinlendirmek gerekir. Erken dönemde tercih edilen bir diğer yöntem ise buz uygulamasıdır. Yaklaşıl iki saatte bir yapılan uygulamada ara yüz olmasına özen göstermelisiniz. Bir diğer evde yapılacak tedavi yöntemi bandaj uygulamasıdır. Çok fazla şişmeyi önler. Son olarak ise ayak bileğini kalp seviyesi üzerinde tutma denenebilir. Ödem azalmasına destek olacak uygulamadır. Çok fazla ağrı meydana geliyor ve kullandığınız yöntemler etki etmiyorsa mutlaka doktorla görüşmelisiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir