fbpx

Ayak Çıkıklığı Ameliyatsız Düzelir Mi?

ayak cikikligi ameliyatsiz duzelir mi - Ayak Çıkıklığı Ameliyatsız Düzelir Mi?

Halluks Valgus

Başparmak Çıkıntısı Ameliyatsız Tedavi Edilebilir mi?

Ayakta kemik çıkıntısı olarak da adlandırılan başparmak çıkıntısı ameliyat ile düzeltilebilen bir hastalıktır. Fakat size anlatacağım teknikler ile de bu hastalığa çözüm bulacağınıza inanıyorum. Öncelikle başparmak çıkıntısının ne olduğundan bahsedelim. Bu hastalık ayak başparmağının eklemlerinde oluşan problem nedeniyle çıkıntı şeklinde dışa doğru görünüm almasıdır.

Başparmak Çıkıntınızın Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Başparmak çıkıntısı ilk başlarda  başparmağınızın olduğu eklemin hemen bitişiğinde bir ağrı oluşturur ve kendini böyle belli etmeye başlar. Daha sonraları bu ağrı giderek artar. Özellikle ayakkabı giydiğiniz zamanlarda ayakkabınızı çıkardığınızda başparmağının hemen yanında kızarıklıklar görürsünüz. Bu dönemlerde bu ağrı ve kızarıklığı önemsemezseniz daha ilerleyici olabilecek bir hastalıktır. Bu yüzden böyle şikayetleriniz olduğu vakit hiç aksatmadan direkt gerekli sağlık kuruluşlarına gitmelisiniz.

Başparmak Çıkıntısının Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Başparmak çıkıntısını ameliyatsız tedavi etmek amacıyla özel gece ayak atelleri mevcuttur. Bu gece atelini uyumadan önce ayağınıza geçiriyorsunuz ve onunla uyuyorsunuz. İsterseniz bu atelleri evinizin içinde gündüz vakti de takabilirsiniz fakat en önemli noktası gece atelini düzenli bir şekilde aksatmadan kullanırsanız sonuç elde edebilirsiniz.

Geceleri gece atelini kullanabildiğiniz gibi gündüzleri ise evden çıkarken başparmak çıkıntısı makaraları var. Bu makaranın hafif ve yumuşak olan silikondan oluşuyor. Bu makarayı ayağınıza sarın daha sonra üzerine çorabınızı rahatça giyebilirsiniz. Makarayı kullanırken bunu alışkanlık haline getirmeye dikkat etmelisiniz.

Başparmak Çıkıntısına Masajın Faydaları

Başparmak çıkıntısını ameliyatsız düzelmesi için sizi rahatlatacak en önemli olaylardan birisi ise başparmağınızın arasını ilk başta içten dışa doğru bastırarak ovaller çizmelisiniz. Bu yöntem hem çıkıntının az da olsa azalmasına hem de ağrılarınızın azalmasına sebep olacaktır. Başparmak çıkıntısına masaj yöntemini uygularken zeytinyağı, vazelin gibi maddeleri kullanarak yapabilirsiniz.

Başparmak Çıkıntısında Lastik Egzersizi

Başparmak çıkıntısında dilerseniz bir lastik alıp iki ayak başparmağınızın arasına ikisini tutacak şekilde lastiği yerleştirip daha sonra bu lastikle ayak başparmaklarınız arasındaki mesafeyi açıp açıp kapatacak şekilde hareket yapabilirsiniz. Bunu sürek halde yaptığınız takdirde faydasını görebilirsiniz.

Aynı mantıkla evde otururken ayağınız çıplak haldeyken dizi izlerken, bilgisayarda takılırken ayaklarınızı birbirine yaklaştırıp başparmaklarınızı iç içe geçirip daha sonra öyle ovalayıp birbirine baskı uygulayarak ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Ancak unutmayın ki başparmak çıkıntısının yukarıda verdiğimiz çözümleri sadece ilerlemeyi durdurabilmektedir. Kesin çözümü cerrahidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir