fbpx

Düztaban Ayak Tedavisi

duz taban - Düztaban Ayak Tedavisi

Düztabanlık, ayağın yapısındaki bir bozulmadır. Ayağın normalde olması gereken iç uzun kavsinin kaybolarak topuğun dışa doğru kayması ile oluşan deformasyona verilen isimdir.
Toplumda genetik olduğuna ve doğuştan geldiğine dair söylentiler olsa da 
düztaban rahatsızlığı sonradan da oluşabilir.
Ayak rahatsızlıkları günümüzde çok fazla karşılaştığımız rahatsızlıklardandır. İnsanın gün boyu ayakta olması ve sürekli bir koşuşturma içinde olması ayağı çok yıpratır. Kişisel bakım alanları içerisinde medikal ayak bakımı kendine kolay bir şekilde yer bulamamaktadır. Genelde ayak bakımı günlük bakım içerisinde aksatılmaktadır. Fakat ayak bakımı çok önemlidir. Gerek vücudumuzun fiziksel ağırlığı ile gerekse yanlış ayakkabı seçimi ile yıpranan ayaklarımız sağlıklı bir şekilde bakılmaz ve gerekli görüldüğünde tedavi edilmezse yıpranır.
Düztabanlık da diğer ayak rahatsızlıkları gibi bir anda ortaya çıkmaz. Bu yüzden insan hemen fark edemez. Yavaş yavaş ayak kavisinde bir çöküm olur ayağı iç tarafında bir ağrı hissedilir ve hemen fark edilmez, teşhis konulmazsa düztabanlık oluşmuş olur.

AYAK DÜZTABANLIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ayakkabılarımızda deforme meydana gelir. Ayakta ağrı, sızı hissedilir. Dışa doğru kaymaya başlayan ayağın iç tarafında bir çıkıntı oluşumu fark edilir. Erken yorulma, spor kabiliyetlerinde azalma, akşam saatinde gelen kemik ağrıları ve bel problemlerinin tetiklenmesi düz tabanlığın belirtilerindendir.

ayak duztabanlik - Düztaban Ayak Tedavisi

DÜZTABANLIĞIN NEDENLERİ NELERDİR?

Kişisel ayak bakımının aksatılması, yanlış ayakkabı seçimi; ayak yapısına uygun olmayan sivri, dar ve çok topuklu ayakkabı giymek ayak düztabanlığının en önemli nedenleridir. Obezite sıkıntısı yaşamak ve romatizmal hastalıklar da düztabanlığa neden olabilmektedir. Çıplak ayak yürümek ve ayağa şiddetli bir cisim düşmesi de düztabanlığa neden olabilir.

duz taban - Düztaban Ayak Tedavisi
YANLIŞ BİLİNEN TABANLIK KULLANIMI

Düztabanlık rahatsızlığına karşı ayakkabı içerisinde düztaban tabanlık kullanmak bu rahatsızlığı geçirir gibi bir yanlış bilgi vardır. Fakat bunun hiçbir engelleyici etkisi yoktur. Bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçektir bu. Sadece ayakta oluşan ağrıyı giderir ve bu yüzden faydalı olduğunu insanlar inanır.

DÜZTABANLIĞIN TEDAVİSİNDE AMELİYAT

Düztabanlık rahatsızlığı nasıl düzelir diye düşünenlere verilebilecek tek gerçek cevap ameliyat edilebilmesidir. Ameliyat kararı profesyonel bir ortopedi doktoru tarafından verilmelidir. Ameliyat durumunda hemen ayağa kalkıp basılamaması ve 10 haftaya kadar uzayan tedavi süreci düztaban tedavisinin zorlu yanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir