fbpx

Ayak Nasırı ve Tedavisi

ayaknasiri - Ayak Nasırı ve Tedavisi

Ayak nasırı tedavisi kolay rahatsızlıklardan birisidir. Öncelikle ölü cilt hücreleri cilde zarar vermeden sağlıklı bir şekilde yok edilmeye çalışılmalıdır. Ponza taşı ve benzerleriyle ölü hücreleri yok etmek mümkündür.

Vücutta ölü hücrelerden oluşan kalınlaşmış tabakalara nasır denir. Vücudun farklı bölgelerinde oluşan nasırın en çok görüldüğü bölge ayak bölgesidir. Kötü bir görüntü oluşturması sebebiyle kişiye ciddi bir rahatsızlık verir.

Ciltte sürtünme veya baskı nedeniyle belli bölgede oluşan tahriş zamanla kalınlaşarak tepki verir yani aslında nasır o bölgeyi koruma altına almak için oluşan kalınlaşmış tabaka için kullanılan isimdir.. Ayak nasırlarında sürtünme ve baskıdan kasıt genelde ayağı sıkan, sıkı bir ayakkabı giyiminden yahut sert zeminli ayakkabı giymekten kaynaklanır. 
Nasır insanda ciddi bir ağrı oluşturur. Nasır herhangi bir virüsten kaynaklanmaz ve bulaşıcı bir rahatsızlık değildir.

ayaknasiritedavisi - Ayak Nasırı ve Tedavisi

Ayak nasırı tedavisi kolay rahatsızlıklardan birisidir. Öncelikle ölü cilt hücreleri cilde zarar vermeden sağlıklı bir şekilde yok edilmeye çalışılmalıdır. Ponza taşı ve benzerleriyle ölü hücreleri yok etmek mümkündür.

AYAK NASIRININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Ayakta ağrı hissedilmesi, şişkinlik oluşması, nasırın etrafında irin veya sıvı akışı olması, ateş ve yanma hissi, zonklama hissi, nasır dolayısıyla kalınlaşan deride renk değişimi görülmesi, özellikle ayağın kemikli bölgelerinde deri kalınlaşmaları nasırın belirtilerindendir.

AYAKTA NASIR OLUŞUMUNUN SEBEPLERİ NELERDİR?
İnsanın ayak yapısına uygun ayakkabı almaması, yüksek topuklu ayakkabı giymek, uzun süre ayakta beklemek, çorapsız ayakkabı giymek, ağır koşullu işlerde çalışmak, ayağı ciddi şekilde yoracak spor yapmak, çok fazla ve yorucu bir şekilde yürümek, ayağı sıkan ayakkabı giymek, ayağın yapısından dolayı fazla kemikli olması, yanlış yürüme-basma hareketleri gerçekleştirmek, yalın ayak yürümek, tekrarlanan yanlış hareketlerle ayak parmaklarında şekil bozukluğu oluşturmak, anormal yürüyüş şekli, aşırı kilolu olmak nasır oluşumunun sebepleridir.

AYAKTA OLUŞAN NASIR NASIL ÖNLENİR?
Önceliklerim günlük kullanım için rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Mümkün olduğunca ayağı sıkmayan ve havadar ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayak temizliğine dikkat edilmeli, vazelin gibi nemlendirici bakım kremleri kullanılmalıdır. Ayak ıslak bir şekilde bırakılmamalı, kurulamaya özen gösterilmelidir. Açık ayakkabıların nasırları artırıcı etkisi olduğu unutulmamalı spor ayakkabılar ile dolaşmak tercih edilmelidir. Nasıl oluşumu fark edildiğinde uzman bir doktora başvurulmalıdır.

AYAK NASIRI NASIL GEÇER?
Ayak nasırı tedavisi kolay rahatsızlıklardan birisidir. Öncelikle ölü cilt hücreleri cilde zarar vermeden sağlıklı bir şekilde yok edilmeye çalışılmalıdır. Ponza taşı ve benzerleriyle ölü hücreleri yok etmek mümkündür. Suda bekletme yöntemiyle nasır yumuşatıldıktan sonra nasırdan kurtulmak mümkündür. Hatta bekletilen suya karbonat, elma sirkesi, papatya çayı, ingiliz tuzu da eklenerek bekletilebilir. Daha sonra sünger taşı ile olan nasırın yumuşaması sağlanır. Ardından herhangi bir ıslaklık kalmadan kurulanan ayak nemlendirici ile sağlıklı hale getirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir