fbpx

Ayak Tabanındaki Deri Sertliği Nasırın Habercisi Mi?

ayak tabanindaki sigil - Ayak Tabanındaki Deri Sertliği Nasırın Habercisi Mi?

Ayak Tabanında Siğil Oluşumu

Nasır Problemi Nedir?

Cilt bir bölgede herhangi bir nedenden dolayı( sürtünme veya baskı) tahriş olursa vücut kendini koruma kalkanı içerisine alarak o bölgeyi ve etrafındaki deriyi kalınlaştırır. Yani seçeceğiniz ayakkabıların çok sıkı olmaması ve parmaklarınıza baskı yapmaması tercih edilir. Özellikle vücudun kalınlaşan kısmı ağırlık noktasıysa nasırın olma riski artar. Ve vücudun ağırlık noktası dendiğinde tabi ki ilk akla gelen bölge ayaklar ve ayak tabanlarıdır. En çok nasır çıkan bölgeler de bu hassas yerlerdir. Parmağın üst kısmında oluşan nasırlar biraz daha kalındır ve nasırın en sık görülen bölgelerindendir. Böyle nasırlara “çelloma dura” denmektedir. Yumuşak nasırlara ise “çelloma molla” denmektedir ve genellikle 2 parmağın birbiriyle sürtünmesinden kaynaklanır.

Nasırın Oluşma Nedenleri Nelerdir?

  •  Ayakkabının ayağa baskı uygulaması
  • Ayak yapısına uymayan ayakkabılar
  •  Yüksek topuklu ayakkabılarda çok fazla ayakta kalmak
  •  Yerlere terliksiz basmak
  • Ayak yapısının üst tarafının çok fazla kemikli olması
  • Ayak tabanının yere ters açıyla basması

Nasırın Belirtileri Nelerdir?

Nasırın ilk belirtisi nasırlı bölgedeki şiddetli ağrıdır. Tabii ağrımayan nasır türleri de bulunmakla birlikte genellikle nasır dendiği zaman aklımıza adeta “iğne batıyormuş” hissi gelir. Nasırın bir diğer önemli belirtisi bölgedeki derinin kalınlaşmasıdır. ilerleyen nasırlarda nasırlı bölgenin his kaybı yaşadığı bilinmektedir. Nasırın şu ana kadar bilinen 3 çeşidi vardır:

  1. Sert Nasır: Sertleşmiş bir deriden oluşur. Bu nasırların kökü derindir. Ve bununla beraber geçmesi daha uzun sürer. Ser nasır en fazla ayak parmakların üst kısmında ve ayak tabanlarında görülür. En sık rastlanan nasır türüdür.
  2. Yumuşak Nasır: Kızarık bir bölgedir. Kalınlaşma hiç yok denecek kadar azdır. Bu bölge pürüssüzdür.
  3. Tohum Nasır: Bu nasır türü genellikle topuk kısmında görülür. Bu nasır türünün çocuklarda daha çok görülmesinin nedeni hem kalıtsal hem çevresel olabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir