fbpx

Ayak Tırnağı Kalınlaşması Mantara Sebebiyet Mi?

ayak tirnagi kalinlasmasi mantara isaret mi - Ayak Tırnağı Kalınlaşması Mantara Sebebiyet Mi?

Ayak tırnağınız normale göre kalınlaştıysa bir şeyler yolunda gitmiyor demektir. Bu durum sağlığınız ve estetik açısından düşündürücüdür. Hava almayan ayakkabılarda ayakların uzun süre kalması ve terlemesi sonucunda ayak tırnakları kalınlaşabilir. Bu durumun oluşması akıllara ilk olarak ayak tırnağı mantarını getirebilir. Mantar enfeksiyonu bulaşıcı olmasının yanı sıra kalıtsal bir hastalıktır da. Toplu yerlerde kullanılan duşlar terlikler veya havlular mantarların üremesini ve bulaşmasını hızlandırmaktadır. Özellikle sıcak havalarda tırnaklarda kalınlaşma yani dolaylı olarak tırnak mantarı görülme olasılığı daha fazladır. Tırnak mantarı enfeksiyonu dikkat edilmez ve tedavi edilmezse diğer tırnaklara veya vücudun başka yerlerine sıçrayabilir. Tırnak mantarının bağışıklık sistemi zayıf olanlarda ,yaşlılarda, ve erkeklerde görülme olasılığı daha fazladır. Bununla beraber işlerinden dolayı(ev hanımı ,sporcu veya bulaşıkçı) sürekli temizlik yapan ve tırnakları ıslak kalan kişilerde daha sık görülür. Ayak tırnağının kalınlaşmasının tek sebebi tabi ki mantar değildir. Ayakkabının ayağı vurması ya d yanlış çorap seçimi de tırnağın kalınlaşmasına sebep olur. Ama bu durumlar mantar oluşması kadar sık görülmez.

TIRNAK MANTARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  •  Tırnak kalınlaşması tedavi edilmelidir. Bir şey yapmadan iyileşmesini beklemek işe yaramaz. Tedavi uzman kontrolünde alınmalıdır.
  •  Tedavinin ilk aşamasında tırnağın kalınlaşan tabakası törpülenip, inceltilir. Daha sonra tırnağın üstü uzmanın vereceği jel kıvamında ilaçla kaplanır.
  • Uzmana ara ara görünerek tırnağın üzerindeki ilaç yenilenir.
  •  Düzenli aralıklarla uzmana görünmek ve iyileşme sürecinde ayak tırnağı bakımına daha çok önem vermek gerekir.

TIRNAK KALINLAŞMASINDAN KORUNMAK İÇİN YAPILABİLECEKLER

  • Tırnak bakımı çok önemlidir. Tırnakları düzenli aralıklarla kesmek ve temiz tutmak çok önemlidir.
  •  Ayakkabı seçerken ayağınız ayakkabının içinde rahat olmalı ve nefes almalıdır. Çok dar ve sivri burun ayakkabılar tırnağınıza baskı yapabilir.
  • Ayak temizliğine dikkat edilmeli, her gün bol sabunla yıkanıp parmak aralarına kadar kağıt havluyla kurutulmalıdır. Gerekirse kurutma makinesinden faydalanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir