fbpx

Ayak Tırnak Batması ve Tedavisi

ayak tirnak batmasi tedavisi blog yazisi - Ayak Tırnak Batması ve Tedavisi

Ayak Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batması

Tıp literatüründeki adı “Onikokriptoz” olan tırnak batması günümüzde çok sık rastlanan ve çok can acıtan problemlerden birisidir. Genellikle ayak tırnaklarında görünse de istisnai durumlarda el tırnaklarında görüldüğü de olmaktadır.

  ayaktırnakbatması - Ayak Tırnak Batması ve Tedavisi

TIRNAK BATMASI NEDİR?
Tırnak batması tırnağın keskin tarafının tırnağın yanına veya cilt içine doğru uzamasından dolayı oluşur. Tırnağın deriyle temas ettiği yerde iltihap oluşur.

Ayak parmaklarında tırnak batması en çok başparmakta görülür. Tırnak batması bebeklik ve çocukluk döneminde çok sık görülmüyorken yetişkinlik ve gençlik döneminde sık sık karşımıza çıkabilen bir rahatsızlıktır.

tırnak batması  - Ayak Tırnak Batması ve Tedavisi

Ayak Tırnak Batması ve Tedavisi

AYAKTA TIRNAK BATMASI NEDEN OLUR?
Ayağı fazla sıkan, dar ayakkabı giymekten dolayı tırnak batması oluşabilir. Aynı şekilde yüksek topuklu ayakkabı giyinmek tırnak batmasına sebep olabilir. Tırnağı biçimsiz kesmek, çok derin bir şekilde tırnak kesmek, ayaktırnağına ağır bir cismin düşmesi, genetik etmenler, ayakta mantar enfeksiyonu olması, obezite, şeker rahatsızlığına sahip olmak ayakta tırnak batmasının sebepleridir

.
AYAKTA TIRNAK BATMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Ayak tırnağının özellikle sonlarının kızarmaya başlaması, ayakta acı veren bir şişlik oluşması, şişlik oluşan bölgeyi ellediğiniz zaman ateşininizin olmamasına rağmen o bölgenin aşırı derece sıcaklık hissetmeniz, tırnağın keskin tarafında kalınlaşmış deri kaplaması görülmesi, sarımsı bir renkte iltihabın oluşmaya başlaması, yürümede ve ayakta durmada acı hissedilmesi tırnak batmasının baş belirtilerindendir. Ayakta sürekli olarak kötü koku oluşmasını tırnak batmasını takip eden süreçte oluşabilecek belirtilerden birisidir.

TIRNAK BATMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Tırnak batmasında cerrahi tedaviler olmasının yanında evde tedavilerde mümkündür. Cerrahi müdahaleler daha çok doktorun gerekli gördüğü şartlar altında hastanelerde yapılan yahut özel cilt bakım merkezlerinde uygulanan yöntemlerdir. Bu yöntemlerden tırnağın çekilmesine kadar birçok müdahale uygulanabilir.
Evde uygulanan yöntemlere baktığımızda daha çok bitkisel yöntemler başı çekmektedir. Tırnağın batan kısmına pamuk sıkıştırmak, daha rahat ayakkabılar giymeyi tercih etmek, düzenli ayak bakımı yapmak, nemlendirici krem kullanmak evde uygulayabileceğimiz yöntemlerdendir. Pedikür bakımını düzenli yaptırmak da batık tırnak oluşmadan engelleyebilecek bir yöntemdir.

tırnakbatması - Ayak Tırnak Batması ve Tedavisi

Tırnak bakımında gerek cerrahi gerek evde bir tedavi yöntemi seçildiğinde batığın tekrar etme ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden batık olan kişinin ayak bakımına çok dikkat etmesi ve batık başladığı zaman önlem alması gereklidir. Tırnak batması ciddi bir sorundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir