fbpx

Aynı Anda İki Ayakta da Başparmak Çıkıntısı Ameliyat Edilebilir mi?

Ayni anda iki ayak basparmak cikintisi tedavi edilebilir mi makale - Aynı Anda İki Ayakta da Başparmak Çıkıntısı Ameliyat Edilebilir mi?

Bunyonlar ve Halluks Valgus ameliyatı

Ayni anda iki ayak basparmak cikintisi tedavi edilebilir mi 300x200 - Aynı Anda İki Ayakta da Başparmak Çıkıntısı Ameliyat Edilebilir mi?

Bunyonlar ve Halluks Valgus

Ortopedik uzmanları halluks valgus un kadınlarda daha fazla oranla olduğunu belirttiler. Erkeklere oranla dokuz misli daha fazla olduğunu belirten uzmanlar tam olarak hastalığın başparmağın dışarıya doğru eğilmesi demektir dedi. Toplum arasında bu rahatsızlık bunyon olarak da bilinir. Bu rahatsızlıkta ayağın ilk parmağın yani tarak kemiğin içeri doğru, başparmak kemiğinin de dışarı doğru eğilmesiyle köşe noktasında çıkıntılı bir duruma gelmesidir.

Bu rahatsızlık genellikle erken yaşta hafif şekilde başlar, ilerledikçe zaman içinde daha ciddi bir durum söz konusu olur. Ayağında Halluks Valgus olan hastanın ciddi anlamda hayat kalitesi düşer. Ağrı yapar ve ayakkabı giymesini ciddi anlamda zorlaştırır. Rahatsızlığın ilerlemesiyle birlikte bunyonlar kişiye daha fazla ağrı ve acı verebilir. Eğer iki ayağınızda da başparmak çıkıntısı ameliyatına gerek var ise, doktorunuz gerekli tahlilleri yaptıktan sonra aynı anda iki ayakta da başparmak çıkıntısı ameliyatını gerçekleştirebilir.

Günlük Hayata Etkileri Nelerdir?

Rahatsızlığın günlük hayatına etkilerinden söz ederken bu hastalığın ilerlemesiyle ortaya çıkar. En önemli etkenlerinden biri kişilerin ciddi anlamda hayat kalitesini düşürdüğüdür. Daha sonraları ise hastalar ayakkabı giymede bile zorlanır. Kadınlarda uzun topuklu ayakkabı giymek başlı başına bir sorundur. Fakat ilerde normal spor ayakkabı bile giymekte zorluk çekilebilir. Bunların sonucuyla bu rahatsızlığı olanların hareket şekilleri bile zorlaşabilir ve hareketlerinde azalmalar olur. Günlük enerjileri ciddi anlamda azalır. Yürüyemez ve doğru düzgün spor yapamayacak hale gelirler. Bunun sonucunda kilo alımlarında artış olabilir. Halluks Valgus kadınlarda daha yaygın olmakla birlikte oldukça yaygın bir hastalıktır.

On sekiz ve altmış beş yaş arasındaki insanların yüzde yirmi beşinde görülen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni genetik olmasına rağmen kadınlarda uzun süreli topuklu ayakkabı giyme sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Bilimsel olarak bu durum kanıtlanmamıştır fakat bu ayakkabıları çok giyiyorsa kişi bu rahatsızlığa yakalanma riski çok yüksektir. Altmış beş yaşından sonra bu hastalığın görülme oranı yüzde otuz beş derece artmaktadır. Daha çok tedavi edilen insanlar otuz ve kırk yaş arası gruptur. Yanlış ayakkabı tercihi bu hastalığa neden olabilmektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler dar, sıkı, çok uzun topuklu ve ucu sivri ayakkabı giyiyorlarsa bu hastalığı durduk yere oluşturmazlar. Daha ciddi olması kaçınılmaz bir hal alır. Bu hastalığın (halluks valgus ‘un) cerrahi müdahalesi derecesine ve tipine göre değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir