fbpx

Başparmak Çıkıntısı Ameliyatı Yaşam Kalitesini Nasıl Etkiler?

bas parmak cikintisi yasam kalitesini etkiler mi - Başparmak Çıkıntısı Ameliyatı Yaşam Kalitesini Nasıl Etkiler?

Başparmak çıkıntısı ayak başparmağının eklem yerinden sağa doğru bükülmesi çıkıntı yapması ile bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık başlangıç zamanlarında çok zararsız bir şeymiş gibi görülmesine rağmen eğer gerekli önlemler alınmazsa ayağın inanılmaz bir derecede ağrımasına, kızarmasına neden olur. Ameliyat olunmadığı takdirde hastalığın tedavisi için uygulanan diğer yöntemler geçici bir şekilde iyileşme sağlamaktadır. Kişi bir süre sonra ayakkabı hatta çorap giyemeyecek düzeye gelebilir.

Başparmak Çıkıntısının Normal Yaşam Kalitesine Etkileri

Öncelikle başparmak çıkıntısının normal hayat kalitesini anlatmak istiyorum. Başparmak çıkıntısının en önemli hayatı etkileyen kısmı kişinin artık adım atamayacak duruma gelmesidir. İlk başlarda bu hastalığı geçiren kadınlar düğünlerde, özel günlerde giymeyi tercih ettikleri yüksek topuklu ayakkabıları giyemeyeceklerdir. İlerleyen zamanlarda ise ayak ağrılarının artması çıkıntının daha da büyümesi ile günlük yaşamda giydiğimiz spor ayakkabıları bile giyemeyecek duruma gelirler.

Ayakkabılarını dahi giyemeyen insanlar hareket kısıtlılığı yaşayacaklardır. Hareket edemeyince de ister istemez birçok kişi kilo problemiyle karşılaşacaklar. Eğer ki hastalık tedavi edilmeyip aynı şekilde daha da kötüleşerek devam ederse bu kilo problemi bilindiği üzere sonraları çeşitli diyabet, kalp gibi hastalıkları su yüzüne çıkarabilirler.

Başparmak Çıkıntısı Ameliyatı

Başparmak çıkıntısı ameliyatı bu hastalığı tamamen geçirmek için tek yöntem olarak gösterilebilir. Çünkü diğer yöntemler bu hastalığı büsbütün geçirmezler. Sadece kısa süreli rahatlama yöntemleri olarak bilinirler. Başparmak çıkıntısı ameliyatı hastalığın ilerleyip ilerlemediğine göre ne ölçüde olduğuna göre de değişiyor. Ameliyatta temel amaç değişikliğe uğramış eklemin düzeltip eski haline geri döndürmektir.

Başparmak Çıkıntısı Ameliyatı Sonrası Yaşam

Başparmak çıkıntısı ameliyatı sonrası yaşam kaliteniz çok etkilenmez. Ameliyattan çıktığınız gün ayaklarınızın üzerine basarak yürüyebilirsiniz. Ancak bu yürüme çıplak ayak veya terlikle olmalıdır. Ancak üçüncü günden sonra ayakkabı giyip tüm gücünüzle ayağınıza basıp yürüyebilirsiniz. Doktorunuz size bir ayakkabı önerecektir ortopedik olan ayakkabılardan bahsediyorum. İlk bir buçuk aylık süreçte o ayakkabıyı giymelisiniz. Başparmağı çıkıntısı ameliyatının en güzel yanlarından birisi ise herhangi bir baston veya destek alacağınız bir şeye ihtiyacınız kalmadan direkt yürüyebilirsiniz. Yani gerçekten ağır bir iş yerinde çalışmıyor iseniz kesinlikle bu ameliyatı bir an önce olmalı ve normal hayatınıza en kısa zamanda dönmelisiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir