fbpx

Başparmak çıkıntısı tedavi edilmezse ne olur?

basparmak cikintisi tedavi edilmezse ne olur - Başparmak çıkıntısı tedavi edilmezse ne olur?

Başparmak çıkıntısı

Başparmak çıkıntısı tedavisi zorunlu olması gereken, zorunlu tedavisi yapılması gereken bir hastalıktır. Başparmak çıkıntısı tedavi edilmezse ne olur? sorusuna gelince bu hastalığa yakalanan kişi gerekli zaman içinde ameliyat edilemeyecek olursa şayet hastanın ayağı ile ilgili problemler çıkacaktır. Ayrıca bel ve diz eklemi ile ilgili de çeşitli sıkıntılar çıkabilir. Başparmak çıkıntısına bağlı ayak bölgesindeki acı artmaya devam ettikçe iki, üç ve dördüncü parmaklardaki çekiç parmak deformatisesi olarak isimlendiren bir problem ortaya çıkmaktadır. Hastalardaki parmakların birbiri üstüne binmesine bağlı olarak ayakkabı giyme zorlukları ve buna bağlı olarak ayak tabanında nasır ve çeşitli deri kalınlaşmaları ve şekil bozuklukları da ortaya çıkabilir.

Beşinci parmak olan serçe parmağında da şekil bozuklukları meydana gelebilir. En önemli etkenlerden biri olan bu durumlar başparmak çıkıntısı ameliyatı olmak için gerekli değildir. Rahatsızlık yaşayanlarda bel ve diz acısı başparmağın görevini yapmaması sonucunda şiddetli bir biçimde meydana çıkacaktır. Bu rahatsızlıklarda mevcut olan başparmak çıkıntısı tedavi edilmezse ne olur? sorusunun cevabı; bel fıtığı ya da dizdeki kıkırdak problemleri aslında egzersizle de tedavi edilebilecek problemler başparmağın görevini yeteri kadar yapamaması sonucunda bu rahatsızlığa sahip olanlar için hayat kalitesini çok ciddi bir şekilde azaltan problem halini alacaktır. Eğer medikal tedavide başarı söz konusu olmaz ise cerrahi yönteme yönelmek olası olacaktır.

Başparmak çıkıntısı tedavisinin endikasyonları

bas parmak cikintisi tedavi edilmezse 300x200 - Başparmak çıkıntısı tedavi edilmezse ne olur?

Baş parmak çıkıntısı tedavisi

– Uygun ayakkabıya karşın günlük aktivitelerde ve yürüyüşlerde hayat kalitesini kısaltan ayak ağrısı.

– Baş parmağın küçük parmakları itmesi ile meydana çıkan başparmak çıkıntısı deformatesine ilaveten gelişmiş küçük parmak deformateler.

– Baş parmak hareketlerinde yetersizlik ve sertlik.

– Acının hafiflemesinde ilaçlardan fayda görememe.

– Ayakkabılarda değişiklik yapmaya rağmen hastalığın ilerlemesi.

Bu ameliyatın en önemli özelliği ameliyat sonrasında olan dönemin çok iyi anlaşılmasıdır.  Ayrıca bu rahatsızlık ve hastalığı tedavi etmek için daha farklı cerrahi işlemlerde uygulanmaktadır. Eğer bu ameliyata artık karar verildiyse tüm sağlık ortamlarının değerlendirilmesi ameliyattan önce sizin için aile hekiminizle tam bir fiziksel sorgulamaya alınırsınız. Başparmak çıkıntısı ndan başka rahatsızlıklarınız veya hastalığınız var ise aile hekiminizin ameliyat öncesinde bu problemlerini değerlendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir