fbpx

Çağın Ayak Hastalığı Halluks Valgus

halluks valgus blog - Çağın Ayak Hastalığı Halluks Valgus

Halluks Valgus diğer bir adıyla başparmak çıkıntısı adıyla bilinen hastalık günümüzde artmış bir ayak hastalığı olarak bilinmektedir. Hallux latin dilinde kullanılan bir kelime olup başparmak demektir. Valgus ise şekil değişikliğinin olması gereken tersi yönde olması anlamında kullanılan bir kelimedir. Ayak başparmağı normalde ayağın şekline paralel bir şekilde düz ilerlemelidir. Fakat kullanılan ucu sivri ayakkabılar veya genlerden gelen sebeplerden dolayı bu parmak ayağın dorsal kısmına doğru yani dışa doğru yamulmuş şekilde durur. O şekilde duran parmak bir müddet sonra ise şişmeye başlar. Bu hastalığa bunyon denilmesinin sebebi ise şişlikten sonra ayak başparmağının aldığı şeklin turpa benzemesidir. Çünkü bunyonun kelime anlamı ise turptur.

 

Halluks Valgus Hangi Kişilerde Oluşur?

halluks valgus bunyon agrili basparmak cikintisi 300x250 - Çağın Ayak Hastalığı Halluks Valgus

Çağın ayak hastalığı olarak bilinen Halluks Valgus ayakkabı giymeyen ilkel olarak tabir edilen toplumlarda çok daha az görülür. Aynı şekilde bu hastalık kadınlarda erkeklere göre 6 kat daha fazla görülür. Buna sebep olarak kadınların ayaklarında bulunan kas ve bağların daha gevşek olabileceği düşünülmesinin yanı sıra kadınların yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabıları çok tercih etmesinin de kadınlarda daha çok görülmesinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu hastalığın kanıtlanmamış olsa da genetik olarak geçiş gösterdiği varsayımlar arasındadır çünkü Halluks Valgus bulunan bireylerin çocuklarında da bu hastalıktan bulunma oranı oldukça yüksektir.

 

Halluks Valgus Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Halluks Valgus ilk başlarda ayak başparmağının yana doğru eğikliğiyle başlar. Fakat bu dönemde çok önemsenmez. Çünkü estetik duruş olarak veya sağlık açısından çok bir sorun teşkil etmez gibi görünür. Fakat bu başparmak sağa doğru yattıkça ikinci parmağın altına doğru sokulur. Bu durum her iki parmakta da nasırların oluşmasına sebebiyet verir. Yalnızca sağa doğru yatmakla kalmaz zaten şişmeye başlar kızarmaya başlar. Bunun sonucunda da yürürken katlanılması zor bir ağrı verir.

 

Halluks Valgus Nasıl Tedavi Edilir?

Halluks Valgus hastalığı için hastalara ayak için özel ateller, ayak başparmağı silikonları veya tabanlıklar önerilir genelde fakat bunların hiç biri bu hastalığın kesin çözümü değildir. Sadece ağrıyı azaltırlar. Yani kısa günü kurtarırlar. Bu hastalıktan kesin bir şekilde kurtulmak istiyorsanız eğer cerrahi ameliyat şarttır. Ameliyatı da hastalığın erken evrelerinde olmakta fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir