fbpx

Çarpık Ayak Nasıl Tedavi Edilir?

carpik ayak tedavisi - Çarpık Ayak Nasıl Tedavi Edilir?

arpikayak - Çarpık Ayak Nasıl Tedavi Edilir?

Pes Ekinovarus olarak da adlandırılan çarpık ayak, kolay tanı koyulan ayak şekli bozukluğudur. Bu tür durumda olan hastaların ayak bilekleri normal bir pozisyona gelmekte çok zorlanır. Ayağın sırt tarafı önde ve ayak parmakları iç tarafa basar durumdadır. Araştırmalara göre her bin insandan 1 veya 2 tanesinde bu rahatsızlık görülebilmektedir. Çarpık ayak tanısı genellikle canlı doğumundan sonra fark edilmektedir. Fakat bazı durumlarda ilk 1 aydan sonrada tanı konulmaktadır. Çarpık ayak tanısı konulan kişilerde topuk normale göre daha ufaktır ve ayak daha küçüktür. Bacak boyları eşit olmakla birlikte bir tarafta diğerine oranla daha ince olabilmektedir. Çarpık bacakta ayağın iç ve arka kısmında bulunan bağlar sertleşmiş şekildedir. Ayak kemikleri ise bacağın bulunduğu şekle uyumlu olarak yapısı bozulmuş şekilde durur. Bu rahatsızlığın tedavisinin geciktirilmesi halinde kemiklerin şekil bozukluğu da artmaktadır.

Çarpık Ayak Neden Oluşur?   

Ayak yapısının bozulma sebepleri tam olarak bilinmemekle birlikte bebeklerin anne karnındayken karın kaslarının tam çalışmamasından veya genetik olarak ortaya çıkan faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Annelerin hamilelik kontrollerinde veya muayene olma sırasında röntgen ışınlarından etkilenmesi ve hamileliğin başlangıç aşamasında ilaç kullanması bebeklerin ayak gelişimini etkilemektedir. Böyle olması durumunda doğan bebeklerin ayakları ve baldırları normal doğumlara göre daha kısa olarak görülmektedir.

carpik ayak tedavisi - Çarpık Ayak Nasıl Tedavi Edilir?

Çarpık ayak tanısı genellikle canlı doğumundan sonra fark edilmektedir. Fakat bazı durumlarda ilk 1 aydan sonrada tanı konulmaktadır.

Çarpık Ayak Nasıl Tedavi Edilir? Yöntemleri Nelerdir?

Çarpık ayakların tedavisi genellikle ameliyat yardımıyla giderilmektedir. Bebekler henüz 6 veya 10 aylıkken cerrahi müdahale yapılabilir. Cerrahi müdahale ile ayakların bağ ve yapısal bozuklukları giderilebilmektedir. Ameliyat işleminde sonra 1,5-2 ay kadar ayaklar alçıda kalmaktadır. Daha sonra bebeğe 3 ay boyunca her gün ve 2-3 yıl kadar da sadece geceleri steenback ortezi kullandırılır. Çarpık ayaklar tedavi edildikten sonra ortalama 12-13 yaşına kadar şekil almaktadır. Eğer ebeveynler özel cihazı kullanmazlarsa ayak bozulmaya başlar ve tedavi yarıda kalır. Doğuştan çarpık ayağa sahip çocukların aileleri de çocuklara bu tedavi aşamasında gereken prosedürü uygulayarak önemle yardımcı olmaları gerekir. Çarpık ayak tedavisi , iyi ve uzman doktor tarafından tedavi edilmiş bir çocuğun ayaklarında bu tedavinin başarı oranı %90’dan fazla olmaktadır.         

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir