fbpx

Çekiç Parmak – Claw Toe

 

Çekiç-Parmak

Çekiç Parmak

Çekiç Parmak

Çekiç parmak, el ve ayak parmaklarında meydana gelen bir şekil bozukluğudur. Çekiç parmağın deformitesi çoğunlukla ayağı ikinci, üçüncü yada dördüncü parmağında meydana gelir. Çekiç parmak, aynı zamanda oldukça ağrılıdır ve basit yöntemlerle tedavi edilebilir. Kişi isterse cerrahi müdahalede de bulunulabilir. Bunun için çekiç parmağının neden kaynaklandığını ve çekiç parmağın tedavi yöntemlerini iyice kavramak gerekmektedir. Öğrenilen tedavi yöntemleri ile birlikte iyi bir egzersiz yapılmalı.

Çekiç parmak zaman içerisinde tedavi edilmez ise elin kendi işlevini yerine getirememesine sebebiyet verir. Çekiç parmak, parmak uçlarının aşırı hasar görmesinden dolayı meydana gelir. Böyle bir durumda el ve ayak parmakları kıvrılır ve aşırı ağrıya neden olur. Çekiç parmağın tek başına pençe gibi bir görüntüsü vardır. Belli olan ayak numarasından daha küçük bir numara tercih etmek de çekiç parmağa neden olan sebepler arasındadır.

Parmak orta ekleminden kıvrıldığı için görüntüsü çekici andırmaktadır. Bu yüzden çekiç parmağa bu isim verilmiştir. Çekiç parmağın ilk görüldüğü sıralarda basit yöntemler müdahale edilirse ileri ki safhaya geçilmeden problem çözülmüş olur. Fakat çekiç parmağa karşı herhangi bir önlem alınmaz ise yada bir müdahalede bulunulmaz ise bu basit rahatsızlık ameliyata kadar gidebilir.

Çekiç parmak, genellikle ayağın baş parmağında görülmektedir ve özellikle gençlerde ve sporcularda sık görülür. Çekiç parmağı rahatsızlığı olan kişilerin o parmağı altında sertlik ve nasır oluşabilir. Çekiç parmak rahatsızlığına sahip olan kişiler rahat bir ayakkabı bulmakta oldukça fazla sıkıntı çekerler.

Çekiç Parmak Belirtileri Nelerdir?

Çekiç parmak, ağrılı hastalıklar kategorisinde yer almaktadır. Bükülü kalan parmağın sürekli olarak ayakkabının üst kısmına sürtmesi ağrıya davetiye çıkarmaktadır. Bu sürtünme sonucunda ise sertleşme ve nasır oluşabilir. Eğer sertleşme yada nasır oluşursa sürtünme daha çok ağrı yapar.

Genellikle ayağın ilk 4 parmağında sıkça görülen çekiç parmak, parmağın orta ekleminden aşağı doğru bükülmesine sebep olur. Bu sebeple hasta kendisinin rahat edebileceği uygun bir ayakkabı bulmak konusunda ciddi problemler yaşar. Çekiç parmak rahatsızlığına sahip olupta topuklu yada sivri uçlu ayakkabı tercih edilmesi ağrıyı şiddetli bir düzeye çıkartır.

Çekiç Parmak Tedavisi

Çekiç parmağı tedavisi adına en önemli olan şey parmağın ne derece deformasyona uğradığıdır. Çekiç parmak rahatsızlığı erken safhada fark edilip müdahale edilirse basit bir atel yardımıyla rahatça kontrol altına alınır. Takılan atel sayesinde parmağın ayakkabıya sürtünmesi engellenir. Fakat bu aşamada hastanın kesinlikle rahat ayakkabılar tercih etmesi gerekmektedir.

Çekiç parmağın ileriki safhalarında cerrahi müdahale yapılır. Çekiç parmak ameliyatında parmağın kemikleri kesilir ve içeri gönderilen bir atel sayesinde parmağın bükülmesi önlenir. Bu atelin takılması ile aynı zamanda parmağın yumuşak dokularıyla kemiğin bu duruşa alışması sağlanır. Ameliyattan sonra hasta yaklaşık 6 hafta gözlem altında tutulur ve sürekli olarak röntgen filmi çekilir. Parmak istenilen düzlüğe kavuştuktan sonra atel çıkartılır.