fbpx

Çekiç Parmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çekiç Parmak Nedir?

Çekiç parmak hastalığı el ve ayaklarımızda bulunan parmaklarımızda kendini gösteren bir hastalıktır. Çok ciddi sıkıntılar veren bir hastalık olarak bilinmez. Bu hastalığa yakalanmamak için önlemler alırsanız hastalığın boyutunu azaltabileceğiniz gibi tedavisi için de ameliyat olmak sizi sağlığınıza kavuşturur.

Çekiç parmak hastalığı genellikle el ve ayak parmak uçlarının istenmeyen kazalar veya yanlış ayakkabı seçiminden dolayı bükük şekilde durması durumuna denmektedir. Ucu bükülmüş bir şekilde duran parmak görüntüsü çekici andırdığından dolayı hastalık bu ismi almıştır.

Çekiç Parmak Neden Görülür?

Çekiç parmak hakkında bilmeniz gereken şeylerden bir tanesi de bu hastalığın ellerdeki parmaklardan çok ayaklardaki parmaklarda görülmesidir. Bunun sebeplerinden bir tanesi spor yapılacakken spora uygun ayakkabı giyilmemesi veya kadınların ucu sivri, ayağını sıkan topuklu ayakkabılar giymesidir. Uzmanlarca çekiç parmak görülmesi hakkında el veya ayak parmaklarının düz durmasını sağlayan kasların yeterince gelişmemesi de bu hastalığı geçiren kişilerde çokça karşılaşılan bir durum.

  Çekiç Parmak Hastalığını Nasıl Anlarız?

Çekiç parmak hastalığı en fazla ayak başparmağının hemen yanındaki parmakta görülür. Parmaklarınıza baktığınız zaman eğriliğini fark ediyorsanız ve bunun yanında dayanılması çok güç ağrı hissediyorsanız o bölgede çekiç parmak hastalığı geçirme ihtimaliniz çok yüksektir. Bunların yanı sıra parmak bükülü olduğu için yürümenizi zorlaştıracak bir hal alır. Bükülü bölge ayakkabınızın üst tarafında sürtünme oluşturacağından parmağınızın üstünde nasırlar oluşması muhtemeldir.

Ayağınızda bükülme hissederseniz veya parmağınızın olduğu bölgede ağrılar sizi rahatsız etmeye başladıysa hemen doktora başvurmanızda fayda var. Aksi takdirde ayağınızdaki bükülmenin açısı daha da artacaktır. Aynı zamanda duyduğunuz ağrı da sizin hayat kalitenizi fark edilecek düzeyde düşürene kadar daha da artacaktır.

Çekiç Parmak Hastalığı Nasıl İyileşir?

Çekiç parmak hastalığınız varsa parmağınızın üzerinde ayakkabıdan dolayı oluşan nasırlar için evinizde küçük yöntemler uygulayabilirsiniz. Neredeyse herkesin bildiği bir yöntem olan ayak parmaklarının üzerine pamuk koyma sizi bu konuda az da olsa rahatlatabilir. Bu yöntem sizi kesin bir sonuca ulaştırmaz. Eğer çekiç parmak hastalığından kurtulmak istiyorsanız kesinlikle cerrahi müdahale edilmelidir. Bu ameliyat korkmanıza gerek olmayan basit ameliyatlardandır. Hastanede günlerce kalmanızı da gerektirmez. Ameliyattan sonra ayağınız normal olması gerektiği gibi dik şekilde durur. Böylece yaşayacağınız ağrıların da azaldığını hissedersiniz.

 

   

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir