fbpx

Çekiç Parmak Hastalığı

cekic parmak hastaligi - Çekiç Parmak Hastalığı

Çekiç parmak hastalığı; Ayak parmağının orta ekleminde meydana  gelen bu rahatsızlık parmakların aşağıya doğru bükük olması neticesinde oluşur.

Konservatif Tedavi

Ayakta meydana gelen çekiç parmak deformitesi olarak da bilinen bahse konu rahatsızlık başlangıçtakonservatif tedavi ile elle düzeltilebilirken, tedaviye cevap vermeme durumlarında ise parmak sabit bir görünüm çizerek elle tedaviyi imkansız hale getirebilir.

cekic parmak hastaligi - Çekiç Parmak Hastalığı

Çekiç parmak hastalığı; Ayak parmağının orta ekleminde meydana  gelen bu rahatsızlık parmakların aşağıya doğru bükük olması neticesinde oluşur.

Çekiç Hastalığının Nedenleri

Ayakta çekiç sendromu, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmakla birlikte; dar ve ayaklara uygun olmayan ayakkabı kullanımı, çeşitli travmalara, halluks valgus deformitesine, kasları etkileyen kas ve sinir hastalıkları, şeker hastalığı, her türlü romatizmal hastalıklar ve ayak enfeksiyonlarında çekiç parmak hastalığı görülebilir.

Ayakta görülen çekiç parmak tanısı, kendisini görüntüsüyle ortaya çıkartmakla birlikte hastada ilk olarak, hastanın parmak hareketlerinde kısıtlılık meydana gelmektedir. Tüm görüntü tanılarının yanında radyolojik tetkikler, EMG testleri ve bazı kan testleride yapılan tetkiklere destek olmaktadır.

Aşama – Aşama Tedavi

Konservatif Tedavi

Ayakta çekiç parmak rahatsızlığında aşama aşama yapılan tedavilerde ilk olarak konservatif tedavininyapılması oldukça önemlidir. Konservatif tedavi ise;  parmakta germe ekzersizlerinin yapılması, dar ve ayaklara uygun olmayan ayakkabıların yerine rahat ve geniş ayakkabılar kullanmak suretiyle ilk aşamada yapılan ve hastalığın ilerlememesini sağlayan koruyucu tedavidir. Ayrıca bilinmelidirki konservatif tedavi bahse konu deformite şikayetlerini azaltmaktadır. Bazı konularda da silikon tüpçükler şeklinde bahse konu basıyı azaltacak tedavilerde uygulanabilmektedir.

Silikon tüpçükler

Yukarıda sayılan fizik tedavi ya da ayakkabı değişimi ve silikon tüpçükler yöntemlerine rağmen şikayetleri devam eden hastalar da tavsiye edilen yöntem cerrahi müdahale şeklinde kendisini gösteren ameliyatlardır.

Cerrahi Müdahale

Ameliyat kullanılan bu yöntemde deforme olan parmak orta eklemi kıkırdak yüzeyleri çıkartılarak tespit yapılır. Bununla beraber bir çok hasta da tarak kemiğinde kıslatma işlemi ya da tendonları uzatma işlemi de yapılaması gerekebilmektedir.

Cerrahi Müdahalelerde Anestezi

Çekiç parmak ile ilgili cerrrahi müdahalelerde ayrıca hastanın kendi düşünceleri ve istekleri de göz önüne alınarak genel ya da bölgesel anestezi yapılabilmektedir.

Cerrahi Müdahale Sonrası

Ayrıca ameliyat sonrası hastalar çok kısa süreçlerde hastanede yatmaktadır. Bu genel itibariyle saatler sürmekte ve en yakın zamanda hasta taburcu edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir