fbpx

Diz Protezi

Diz Protezi 300x200 - Diz Protezi

Diz Protezi sonrası tedavi

Diz Protezi

Diz eklem kemik yapısında kıkırdak aşınmaları söz konusu olur ise kişinin hareketleri kıstlanır ve ağrılar meydana gelir. Diz protezi ameliyatının gayesi demin bahsettiğimiz ağrıların ve hareket kısıtlamalarının önüne geçmektir. Bu sayede kişi günlük yaşantısına rahat bir şekilde devam ettirir ve sağlıklı şekilde yaşamını sürdürür. Yani diz protezi, birçok farklı nedenlerden ötürü bozulan diz ekleminin yerine ameliyatla yapay eklem takılmasıdır.

Diz eklemi bozulma sebepleri nelerdir?

Genç kişilerde

 • Çocukluk çağında geçirilen diz eklem enfeksiyonu
 • Osteonekroz hastalığı
 • Doğuştan kaynaklanan genetik hastalıklar
 • Tedavi edilmemiş eklem içi kırıklar
 • Hemofili hastalığına bağlı olarak sık eklem içi kanamalar
 • Romatizmal hastalıklar
 • Metabolik hastalıklar sonrası

İleri yaşlarda

 • Fazla kilolar(obezite)
 • Özellikle 65 yaşından sonra yaşın ilerlemesi sebebiyle gelişebilir
 • Romatizmal hastalıklar

Kireçlenme bağlı olarak diz protezi ameliyatı için iki önemli sebep mevcuttur. Bunlardan birincisi, hastanın kendi ağrılarından ötürü her gün ağrı kesici kullanması ve ağrısız yürüme menzilinin 300 m’in altına inmesidir. Bu tarz sebepler hastanın diz protezi ameliyatının zamanının geldiğini göstermektedir. Ameliyat hastanın artık ağrı kesici kullanmamasını sağlaycağı gibi yürüme menzilinide tekrardan 300 metrenin üzerine çıkmasını sağlayacaktır. Eğer ki hastanın vücudunda herhangi bir enfeksiyon varsa bu enfeksiyon geçene kadar diz protezi ameliyatı yapılamaz.

Diz protez ameliyatı 2 şekildedir.

 1. Total diz protezi: Bu tip durumlarda diz ekleminin tamamının değişmesi gerekir.
 2. Unikondiler diz protezi: Bu durumda diz ekleminin yalnızca aşınan kısmı değiştirilir.

Protez çeşitleri

Diz proteleri ikiye ayrılmaktadır

 1. Total diz protezleri
 2. Unikondiler diz protezi

Total diz protezi ameliyatında diz ekleminin hem iç hemde dış yüzeyleri değiştirilir. Total diz protezleri de kendi içlerinde iki gruba ayrılır. Bunlardan birincisi arka çapraz bağları koruyan diz protezileri, ikincisi ise arka çapraz bağları kesen diz protezidir. Diz protezinin hangi tipte olacağını ameliyatı yapacak olan doktor belirlemektedir. Total diz protezinin ömrü ortalama olarak 15-20 yıl kadar sürmektedir. Nadir de olsa 25 yıl kadarda süren mevcuttur.

Unikondi diz protezleri ise dizin iç yada dış yüzeyini değiştirirler. Unikondi diz protezinin takılmasındaki asıl amaç ise total diz protezi takılana kadar zaman kazanmaktır. Unikondi diz protezinin hastaya takılması için bazı şartlar mevcuttur. Bunlar; hastanın 85 kilonun altında olması, diz eklem yüzeylerinin sadece tek tarafının hasar görmüş olması ve hastanın genç olması gibi koşullardır. Kişi bahsettiğimiz bu koşulları yerine getiriyorsa Unikondi diz protezi takılabilir.