fbpx

Dizde Bağ Yaralanmaları

Dizde Bağ Yaralanmaları

Dizler, yürümeyi, oturmayı, koşmayı ve tırmanmayı sağlayan eklemdir. Bahsettiğimiz bu eylemleri yapmak için diz eklemlerinin sağlıklı olması gerekmektedir. Dizdeki sağlam duruşu sağlayan  dizdeki bağlardır. Dizdeki bir bağ zedelenirse sanki ayakta duramayacak hissine kapılırsınız.

Bağ Yırtılması

Dizde bağ yaralanmaları adına zedelenmeye çok müsait iki bağ bulunmaktadır. Bunlardan birinin adı ön çapraz bağ iken ötekinin adı iç yan bağıdır. Ön çapraz bağ adı verilen bağ dizin tam ortasında yer almaktadır. Çoğunlukla dönüş hareketi esnasında bu bağ zedelenir. Buna örnek olarak merdivenden düşmek veya kayak yaparken kaza geçirmek ön çapraz bağı zedeleyebilir.

Öte yandan iç yan bağ denilen bağ ise, dizin iç tarafında yer almaktadır. Bu bağ ise yandan gelebilecek bir darbeyle  hasar görebilir.  Yine örnek vermek gerekirse, futbol tarzı sporlarda oyuncuların birbirine çarpması sonucunda bu bağ hasar görebilir. Bahsettiğimiz iki bağdan  herhangi biri hasar görürse bu kişiyi acı verir ve dizde güç kaybı yaşanır.

Dizde Oluşan Bağ Yaralanmalarının Tedavisi

Dizde Bag Yaralanmalari 300x200 - Dizde Bağ Yaralanmaları

Dizde Bağ Yaralanmalari

Dizde bağ yaralanmaları iki şekilde tedavi edilebilir. Bunlardan birisi cerrahi müdahale gerektirmez iken, diğeri cerrahi müdahale gerektirir. Uygulanacak tedavi diz bağının ne kadar hasar gördüğü ile bağlantılı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca tedaviniz sizin ne kadar iyileşmek istediğinize de bağlıdır. Yani örnek olarak eğer sporla uğraşırsanız yüksek ihtimalle cerrahi müdahale gerekli olacaktır.

Fakat  dizde bağ yaralanmaları  konusunda rehabilitasyon, tedavinin en önemli bölümü olarak bilinir. Diz bağlarının ne kadar zedelendiğini anlamının bir diğer yolu ise dizde gevşeklik olup olmadığını kontrol etmektir.

Dizdeki bağlar, normal bükülme kabiliyetinden daha fazla bir bükülmeye maruz kalırsa  yan çapraz bağlar zedelenir. mesela kayak yaparken dizinizi ciddi anla sizinle ciddi anlamda bükmeniz gerekir.

Bu bükme esnasında dizinizden “çıt” diye bir ses gelir ve dizinizdeki kuvvet tamamen kaybolur. Yan çapraz bağların yırtılması ipteki liflerin birbirinden kopmasına benzemektedir. Fakat  bazı durumlarda kısmi yırtılmalar olabilir. Yan çapraz bağ hasar gördüğü zaman dizinin başka kısımlarında da zedelenme meydana gelebilir.

Dizdeki Bağ Ameliyatları

Yapılacak cerrahi müdahale dizinizdeki bağların ne kadar zedelendiği ile alakalıdır. Yan çapraz bağ ameliyatında artroskopi yöntemi uygulanır. Artroskopi yönteminde küçük kesikler açılır. Artroskopi tekniği ile yapılan ameliyatlar, açık ameliyat ile kıyaslandığında çok daha etkilidir ve daha az yara izi bırakır. Ayrıca artroskopi ameliyatının iyileşme süreci açık ameliyatlara kıyasla oldukça hızlıdır.