fbpx

Dizde Kıkırdak Problemleri

Eklem kıkırdağı nedir ?

Eklem kıkırdağı kemik uçlarını örten dokudur. Eklemi oluşturan yüzeylerin birbiri ile uyumlu çalışması ve kayganlaştırarak daha düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Eklemdeki kıkırdak yüzey sayesinde dize uygulanan basınç azaltılır ve sürtünme kuvveti minimuma indirilir.

Diz Eklemi kıkırdak sorunlarında tanı nasıl koyulur?

Dizde kıkırdak problemleri için hastanın başlıca şikayeti olan ağrının nedeni araştırılır ve bu durumla alakalı hastaya sorular sorulur. Ağrıyı arttıran ve azaltan pozisyonlar nelerdir? Ağrıyı ne zamandır hissediyorsunuz? Ağrı sadece hareket halinde mi oluyor yoksa dinlenirkende ağrı meydana geliyor mu? Ortopedi doktoru fizik muayenede ağrılı eklem bölgelerinin anatomik bozuklularını ve hassasiyetini kontrol edebilir.

Dizde kikirdak Problemleri 300x200 - Dizde Kıkırdak Problemleri

Dizde Kıkırdak Problemleri hayat kalitesini düşürebilir.

Diz kıkırdak problemleri sorunlarının nedenleri nelerdir?

Diz kıkırdak problemleri genellikle sporda gerçekleşebilen diz yaralanmalarında, herhangi bir şekilde dize alınan darbelerde veya travmalarda ortaya çıkar. Bununla birlikte eğer ki kişinin yaşı ilerlemişse, dizindeki kıkırdaklı eklem bölgesi bozulmuş olabilir ve en ufak bir kazada dizde kıkırdak problemleri ortaya çıkabilir. Ayrıca kıkırdak altındaki kemiğin beslenmesi bozunmaya uğrarsa, dizin mekanik işlevi bozulur ve eklem yüzeyindeki yük dağılımı olması gereken şekilde çalışmaz. Bu da kıkırdak problemine sebebiyet verir.

Diz kıkırdak Sorunları sorunlarının tedavisi nasıl yapılır?

Diz kıkırdak problemleri için sorun olan en büyük durum bu kıkırdağın damarsal olarak hiçbir yerden beslenememesidir. Eklem kıkırdağı yalnızca eklem sıvısı yardımı ile beslenmektedir. Bu nedenle eklem kıkırdağı herhangi bir hasar alır ise kendini yenileyemez, böyle bir özelliği mevcut değildir. Eklem kıkırdağı hiyalen kıkırdağı adı verilen kıkırdak tipinden oluşmaktadır.

Diz kıkırdak problemleri tedavisinde, planlama kıkırdağın hasar boyutuna, nedenine ve düzeyine göre yapılmaktadır. Kıkırdakta hafif hasar mevcut ise bu yönde ilaçlar verilir ve egzersiz yaplıması önerilir. Fakat kıkırdağın zarar görmesine neden olan bir durum varsa önce bu durumun giderilmesi gerekmektedir. Buna örnek olarak eğer ki diz içi serbest cisim, menisküs yırtığı ve diz kapağı dönüklüğü gibi rahatsızlıklar kıkırdağın zarar görmesine neden olduysa artroskopi cerrahi ile ilk olarak bu rahatsızlıklar giderilmelidir.