fbpx

Doğru Ayakkabıyı Seçin Stres Kırığından Kurtulun

Doğru Ayakkabıyı Seçin Stres Kırığından Kurtulun

 

             Stres kırığı denmesine rağmen hastalığın asıl sebebi stresten değildir. Herkesçe stres kırığı sadece sporcularda görülüyormuş gibi bir his var ama bu hastalık toplumun çoğu kesiminde bulunabilir. Stres kırığı ayakta bazı bölgelerde geçmeyen sürekli devam eden şişkinlik ve ağrı ile seyreder. Ayakta çok duran kimselerde ve düzgün şekilde ayakkabı giymeyen kimselerde görülen bir problemdir. Doğru ayakkabıyı seçmez iseniz stres kırığı başınıza bela olabilir. Ayakkabı seçiminin stres kırığında önemli bir faktör olduğunun düşünülmesinin sebebi topuklu ayakkabı giyen kadınlarda görülme sıklığının artışıdır.

 

 Stres Kırığı Nerede Görülür?

 

          Stres kırığı oluşumunda en önemli faktörleri arasında ayakta oluşan küçük yaraların birikmesi ile kemikte yorgunluk oluşumu ve sonrasında ise kemiğin kırılmasıdır. Kemik öyle kolay kırılabilen bir şey olmadığından ilk başta kemikte çatlak oluşur. Daha  sonra ise buralardan kırılma meydana gelir. Daha çok ayağın bilek kısmında ve ayak tarak kemiklerinde oluşan bu hastalığın yine de en çok görüldüğü yer olarak ayak tarak kemikleri olarak kabul edilir.

 

 En Önemli Sebebi Yanlış Ayakkabı

 

Stres kırığı yaşamak istemiyorsanız eğer kullanacağınız ayakkabı seçimine dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle yapılan spora uygun olmayan ayakkabılar giyildiği zaman ayağa baskı uygulanır ve bu baskılar ayağı yavaş yavaş stres kırığına sürükler. Bu durum aynı zamanda podyumda sivri uçlu ayağı sıkan ayakkabılar giydiğinden onlarda da sık görülen bir problemdir. Stres kırığı askeriyede uygun adım yürüyen askerlerin postallarının ayağını sıkması ile de revirde sık karşılaşılan hastalıklardan birisidir. Stres kırığı otuz beşli yaşlardan sonra daha fazla görülmeye başlar. Aynı zamanda kemik erimesi hastalığı olan insanların stres kırığı yaşama oranının daha fazladır.

 

Stres Kırığından Uzak Durmak İçin

 

     Stres kırığına yakalanmak istemiyorsanız stres denilen o baskıyı uygulayan aktivitelerden uzak durmalısınız. Ayağınızı sıkan ağrıtan ayakkabılarınız var ise o ayakkabıları düşünmeden direkt çöpe atın. Stres kırığı yaşayan kişiler ayaklarını rahatlatan ayakkabıları tercih etmelerinin yanı sıra bu kırıklar oluştuktan sonra ortopedi servisine gidip gerekli tedavilerini hemen alıp gerektiği durumlarda ise alçı kullanmalıdırlar. Eğer bu ağrılar başladığı zamanlarda bu hastaneye başvurmadığınız takdirde ağrı daha da artar. Hatta geri dönülmesi zor olan yollara dahi girilebilir.

 

       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir