fbpx

Doğru mu Yürüyoruz? Yürüyüş Rotanızı Öğrenin!

Kilo vermek için danışılan hocalar kilo vermek için kesin bir yol olarak genellikle yürümeyi öneriyorlar. Bu konuda uzmanlaşmış kişiler yürüyüş egzersizinin doğru yapıldığı sürece yaklaşık 1 ay kadar kısa bir sürede etkili olabileceğini vurguluyor. Kilo vermek ve form tutmak için fazla ve ağır spor yapmak vücuda iyilikten çok zarar olabilir. Uzmanların son zamanlardaki bulgularına göre ağır spor yapmak vücudu yıpratmakta ve daha hızlı yaşlandırmakta. Sporun vücudumuza iyi gelmesi için yapmamız gereken şey sporda bedenimizi kendi sınırları içerisinde yormamız ve aşırıya kaçmamamızdır. Düzenli yürüyüş vücutta yerleşmiş yağların yakılmasına ve kas dokumuzun güçlenmesine imkan veriyor. Ama bu yürüyüşlerin canımızın istediğine göre değil de daha programlı ve düzenli olması kilo vermemizi hızlandıracaktır. İstikrar her şeyde olduğu gibi sporda da önemli bir husustur. tabi ki yürümenin tek amacı kilo vermek değildir. Sağlık açısından da yürüyüş çok önemlidir. Kan akışını düzenlemekle birlikte kolestrole de iyi gelmektedir. Aynı zamanda alzheimer riskini de azaltıyor. Özellikle belli bir yaşın üstündeki kişilerin kemiklerindeki işlev kaybının önüne geçebiliyor. Yürümek için zaman bulamadığınızı ve tüm gün işte çalıştıktan dolayı yorgun olup yürüyüşe çıkmak istemediğinizi söyleyebilirsiniz. Oysa ki yürüyüş sizin ruh sağlığınıza da iyi gelecektir. Çünkü vücudumuz spordan sonra seratonin salgılar. Seratonin hormonu da bizim mutluluk hormonumuzdur. Fakat yürüyüşün gerçekten yararlı olması için bizim tempolu yürüyüşe ihtiyacımız vardır. Gezmeye giderken yürüdüğümüz yollar işe yaramayabilir. Spor amaçlı tempolu yürüyüş bizim için gereklidir.

SAĞLIKLI YÜRÜYÜŞ İÇİN;

  1. Yürüyüşteki adımlar önemlidir. Yürüyüşteyken atacağınız adımların uzun olması yakılan yağ açısından iyidir. Ama tabi ki bedeninizle ve bacak boyunuzla orantılı olmayan ekstra büyük adımlar sizin ritminizi ve yürüyüşünüzün akıcılığını bozar.
  2. Adımlarınız çabuk ve birbiriyle koordineli olmalı. Hızlı yürümeniz önemlidir.
  3. Eğimli yerlerde yürümeniz kas oluşumu açısından fayda sağlayacaktır. Hem bacaklarınız güçlenecek hem yağ yakımı aynı oranda artacaktır.
  4. Unutmayalım ki, yürüyüşle sadece bacaklarınız ve kalçanız çalışmaz. Bacaklarınız kadar karın kaslarınız da çalışır. Yürüyüş yaparken dik durmanız ve kaslarınızın gerilmiş bir biçimde olması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir