fbpx

Düz Taban Hastalarına Öneriler

duz tabanlik sorunlari cocuklarda duz tabanlik istanbul - Düz Taban Hastalarına Öneriler

Günümüzde aslında çok önemli olan belki farkında bile olmadığınız ayak tabanı sorunları giderek büyük bir hale gelecektir.

Her insan fiziksel muayenelerini yaptırır fakat ayak tabanını her zaman unutur. Özellikle düz taban sorunu beraberinde bel ağrıları, omurga ağrılarını da birlikte getirir. Düz taban hastalarına öneriler arasında ilk sırada yürüme analizi yer alır. İnsan iki ayağı üzerinde durarak hareket eden bir canlıdır. Vücudun bio mekanik dengesi iki ayağı üzerinde düzgün basmasına bağlıdır. Düz taban rahatsızlığı teşhis edilirken bilgisayarlı yürüme analizinin önemi çok büyüktür. 

Düz Tabanlık Teşhisinden Yürüme Analizi

Kişinin basış problemleri olup olmadığını anlamanın bilimsel ve kesinlikle doğru sonuç verecek yolu yapılacak yürüme analizi testleridir. Düz taban hastalarına öneriler arasında da yer alan bu teşhis için yürüme analizinde basınç sensorları ile donatılmış bir platform üzerinde hasta yürütülür. Basınç sensorları ile ayak tabanından alınan veriler bilgisayar ekranında ayak tabanı basınç haritası şeklinde görülecektir. Bir nevi hastanın ayak izi çıkarılmış olarak, teşhis doğru bir şekilde konulabilir. Ayak bileğinin ayakla yaptığı açıda net olarak bu bulgulardan elde edilebilir. Analiz sonunda elde edilen bu bulgular normal değerlerden farklılıklar içeriyorsa kişiye özel tabanlıklar yaptırılabilinir. Bu veriler ışığında ayaktaki bazı kas gruplarını güçlendirici ve bazı kas gruplarını da estetiklik katacak egzersiz programları yaptırmalıdır. 

Çocuklarda Düz Taban Sorunları

Her çocuk doğduğunda düz tabandır. 5 yaşına kadar bu durum devam eder. Hatta bir çocuğa düz taban denilmesi için en fazla 8-10 yaşına kadar beklenmelidir. Bu süreçte çocuğa yürüme analizi ya da özel tabanlıklar yaptırmak önerilmez. Rrken dönemlerde çocuklara tabanlık önermek fayda yerine zarar verir. Yapılan araştırmalarda ayağın doğal gelişimi ayakkabı kullanmayan çocuklarda daha iyi ilerler. Ayakkabı kullanmayan toplumlarda ayak ağrıların daha az olduğu bildirilmektedir. 10 yaşından sonra ise yapılan analize göre çocuk Düz taban hastalarına öneriler arasında özel tabanlıklar yer alır. Tamamen çocuğa özel olarak hazırlanmalı ve doktor kontrolünde kullanılarak, ara ara tekrar analizlerle de iyileşme durumu gözlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir