fbpx

Farkında Olmadan Stres Kırığı Geçirebilirsiniz

Stres kırığı aşırı derecede ayakta duran kişilerde görülen ayakları sıkan ayakkabıların en çok sebep olduğu ve ayağın tarak kemiklerinde, ayak bileklerinde ve kaval kemiğinde görülen bir hastalıktır. Ayaklarınızın belli bölgelerinde ortaya çıkan geçmeyen ağrılar hissediyorsanız ağrıların yanında şişliklerde oluşuyor ise stres kırığı oluşma ihtimalini göz önünde bulundurun. Bu konuda özellikle günün büyük bölümünde ayakta duran işçiler ve ayağı sıkan topuklu ayakkabılar giyen kadınlar uzmanlar tarafından uyarılıyor. Stres kırıkları aniden oluşan bir hastalık değildir. Zaten kemiğin ani bir şekilde darbeyle ya da başka bir sebeple kırılması çok zor bir olaydır.  Bu hastalık uzun bir zamanda oluşan ayağın aldığı küçük küçük darbelerle oluşur ve daha sonra bu darbeler ayakta çatlak oluşturup kırıklara yol açar. Bu hastalığın diğer bir adı ise yorgunluk kırığıdır.

 

 Stres Kırığı Kimlerde Görülür?

 

Askerlerin postallarıyla uygun adımda adımlar atması stres kırığı oluşumunu arttırır. Kadınların yüksek topuklu ucu sivri olan ayakkabılarla saatlerce ayakta kalıp oyunlar oynaması da stres kırığının oluşumuna sebep olabilir. Uygun olmayan ayakkabılarla spor yapmak zaten bu hastalığın görülmesinde başlıca sebeplerin arasında yer almaktadır. Yani anlayacağınız ayakkabı seçiminiz stres kırığına yakalanmamak için en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bunların yanında kortizon kullanan osteoporoz hastalığına sahip hastalarda da stres kırığının görülmesi çok rastlanılan olaylardandır.

 

Aynı zamanda stres kırığı içe doğru veya dışa doğru basma problemi olan hastalarda sık görülen bir problemdir. İçe basma gibi sorunlarınız var ise bastığınız noktalarda şiddetli ağrılar hissediyorsanız ve aynı zamanda şişlikte oluşmuşsa bu hastalar ayakkabılarının alt kısmına tabanlık kullanmalıdırlar. Uzun süre boyunca kullanılan tabanlıklar da ağrıyı geçirmeye yardımcı olmazsa o bölgeye kesinlikle alçı uygulanmalı veya çeşitli ateller ile hareketinin engellenmesi lazımdır. Aksi takdirde oluşan ağrı ve şişlik daha da artacak ve o bölgenin çok daha kolay şekilde kırılmasına sebep olacaktır.

 

Stres Kırığı Nasıl Düzelir?

 

 Stres kırığı tedavisi için öncelikle ayakkabılarınızın konforuna ve sıkmamasına dikkat etmelisiniz. Ayağınızda ağrı oluşmasını sağlayan aktivitelerden ise uzak durmalısınız. Stres kırığının iyileşmesi için de ESWP ve PRP adında tedaviler bulunmaktadır. Bu tedavileri uygulayarak kırığınıza çözüm bulabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir