fbpx

Haglund Hastalığı

Haglund Hastalığı

Haglund hastalığı için kullanılan bir diğer isin Sever hastalığıdır. Ayak bilekleri birçok eklem ve kemiklerden oluşmaktadır. Eklemleri oluşturan kemiklerden biri de topuk kemiğidir. Topuk kemiğinin arka üst kısmında ise Aşil tendonu bulunmaktadır. Aşil tendonu, ayak bileğimizin kendimize doğru çekmekle sorumlu olan bir tendondur.

Haglund Hastalığı Kimlerde Görülür?

Haglund hastalığı 5 ile 12 yaş arasındaki kız çocuklarında çok daha sık görülmektedir. Ortalama olarak 5 yaşından kalkaneus apofizi radyolojik olarak belirir ve ortalama 12 yaşında kalkaneus ile birleşir.

Haglund Hastalığı Şikayetleri

Haglund hastalığı genelde spor yaparken aşırı zorlamadan kaynaklı oluşur. Yüksek bir yerden atlayıp yada düşüp topuğun yere hızla çarpması sonucu oluşan hasardan dolayı topukta ağrılar meydana gelir. Bu tip durumlarda ayağı yukarı kaldırma, zorlama ve topuğa basma halinde dayanılmaz bir ağrı ortaya çıkar. Haglund hastalığında topuğa herhangi bir şekilde baskı uygulamada yada parmak uçlarının üzerinde yürümede aşil tendonunun yukarı doğru çekilmesi sonucu ağrılar meydana gelir.

Haglund Hastalığına Tanı Koyma

Haglund hastaligi 1 300x200 - Haglund Hastalığı

Çocuklarda Haglund Hastalığı

Haglund hastalığı tanısı için tomograf, MR çekimi ve fizik muayene gibi yöntemlerle hasar alan bölgeye bakılır. Bölgede ki hasara bağlı olarakta gerekli tanı koyulur.

Haglund Hastalığı Tedavisi

Herşeyden önce hastanın yükten ve zorlanmalardan kaçınması gerekir. Bu hastalık için topuğun 2 santimetre yükseltilmesi  ve yumuşak tabanlıklar kullanılması gerekir. Bu hastalık için ayak bileğini 40 derece eğik tutan alçı yapılarak 4-6 hafta kadar bir süre boyunca tespit gerekebilir. Haglund hastalığı için ağrı eşiğini yükseltecek fizik tedavi araçları veya lokal dolaşımı arttıracak tedavi yöntemleri ağrının azalmasına genel olarak iyi gelmektedir.

Haglund hastalığının ameliyatsız tedavisinde iltihabın azaltılmasına yönelik tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltır ancak kemik çıkıntısını küçültemez. Ameliyatsız tedavi yöntemleri şunlardır.

  • Medikasyon: Antiinflammatuar, ibuprofen ve oral nonstreoidal gibi ilaçlar iltihabı ve ağrıyı azaltmak için kullanılabilir.
  • Buz: İltihaplı bölgeye buz paketi koymanız şişliği azaltmanız adına yardımcı olacaktır. Bunun için buz paketini 20 dakika boyunca uygulamalı ve tekrar uygulama için 40 dakika kadar beklemelisiniz.
  • Topuk yükseltme: Ayakkabının içine yerleştirilecek topuk yükselticiler ağrıyı azaltmanız adına oldukça işinize yarayabilir.
  • Egzersizler: Esneme hareketleri gibi yapılan egzersizler gerginliği azaltmanızı sağlar.
  • Topuk Pedleri: Ayakkabının içine yerleştireceğiniz yumuşak pedler, ayağınızın ayakkabı ile sürtünmesi azaltır ve böylece olası bir tahrişin önüne geçmiş olursunuz.
  • Ayakkabı modifikasyonları: Arkası olmayan yada arkası yumuşak ayakkabıları tercih etmeniz yine tahrişi azaltmanıza yardımcı olacaktır.
  • İmmoblizasyon: Her zaman olmasada bazı durumlarda alçı gerekebilmektedir.
  • Fiziksel tedavi: Ultrasound gibi fizik tedavi biçimleri iltihabı azaltmanızı sağlayacaktır.
  • Ortotik aletler: Yaygın ayak kemeri kullanılması ayağınızın hareketini kontrol edecek ve buda ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Haglund Hastalığı olduğunuzu düşünüyorsanız, kliğinimizle iletişime geçmek için iletişim bölümünü kullanınız.