fbpx

Halluks Valgus Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

halluks valgus ameliyati sonrasi iyilesme sureci - Halluks Valgus Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Halk arasında ayak başparmak çıkıntısı olarak bilinen halluks valgus ameliyatı sonrası iyileşme süreci yaklaşık 6- 9 ay sürmektedir. Seçilen cerrahi yöneteme göre bu süreç uzayabilir veya kısabilir. Ameliyatın hemen ardından yani odaya çıkıldığı andan itibaren hasta yürütülür. Toplumda hasta yürütülmemeli, ayağa kaldırılmamalı düşüncesi yanlıştır. Ameliyat sonrasında özellikle alçıya ya da koltuk değneğine de gerek yoktur. Özel ayakkabı ile bu süreç oldukça kolay atlatılabilir. Ayakların üzerine basarak yürütülerek, ameliyat sonrasında aynı gün akşamı taburcu olmaktadır. Çok uzun istirahat dönemi yaşamadan hastanın işine başlaması mümkündür. Bu durum tamamen hastanın iş performansına bağlıdır. Eğer sürekli yürüyeceği bir iş alanında çalışılıyorsa yaklaşık 2 hafta dinlenilmelidir. Masa başında çalışan hastalar için 4 gün yeterli olacaktır.

Halluks Valgus Kozmetik Bir Ameliyat Değildir!

Halluks valgus ameliyatı olmak için ciddi bir ağrıyla birlikte şekil bozukluğu da olması gerekir. Bir hasta yalnızca ayak başparmağı çıkıntılı diye ameliyat olmak istiyorsa, ameliyat olması imkansızdır. Halluks valgus hakkında tanımlanan yüzlerce cerrahi müdahale bulunur. Halluks valgus ameliyatı sonrası iyileşme süreci boyunca yürüme sırasında mutlaka özel ameliyat ayakkabısı kullanılmalı ve hasta dizlerini bükmeden, topukta yürütülmelidir. İyileşme süresince bu ayakkabıyla dolaşıldıktan sonra çekilen filmde kaynama görüldüğü an ayakkabılar çıkarılarak, normal ortopedik ayakkabıya geçilir. Fakat üçgen uçlu, ayakları sıkan ve topuklu ayakkabılar 9 ay süresince tercih edilmesi sakıncalı olmaktadır. İlerlemiş ve ameliyat süreci zor geçmiş hastalarda gerekirse hastanın parmak aralarına konulan makara kullanılarak iyileşme süreci hızlandırılabilinir.

Halluks Valgus Rahatsızlığında Cerrahi Müdahale Şarttır

Ayak başparmak çıkıntısı sorunu hem acılı hem de şekil bozukluğu olarak insanların hayatlarını olumsuz olarak etkiler. Hasta her ayakkabı giydiğinde ve her yürüdüğünde dayanılmaz acılar yaşayarak bu durumdan kurtulmak ister. Cerrahi yönteme başvurulmadan sorundan kurtulmak neredeyse imkansızdır. Ayak başparmağı ameliyatsız yöntemler kısa vadede sonuçlar sunar. Uzman doktor eşliğinde ameliyat yapılmaya karar verildiğinde ve halluks valgus ameliyatı sonrası iyileşme süreci kapsamında hastanın doktorun verdiği tüm hususlara uyarak, belirli aralıklarla kontrole girmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir