fbpx

Halluks Valgus Hastalığının Bilinmeyenleri

halluks valgus tedavisi cerrahi midir ameliyati nasil yapilir avrupa yakasi istanbul - Halluks Valgus Hastalığının Bilinmeyenleri

Daha çok kadınların yaşadığı Halkus Valgus hastalığı ayak yanında ki çıkıntı ve ağrı ile kendini gösterir.

Rahatsızlık rahat ayakkabı giyememe, yürüyememe gibi hayat fonksiyonlarında da sorun gösterir. Ayak başparmağının dış yana doğru çarpılarak, başparmağının tarak kemiği ile eklem yaptığı bölgede iç yanda bir kemik oluşması, tarak bölgesinde ayağın gelişmesiyle kadınlarda görülür. HalluksValgus hastalığının bilinmeyenleri arasında genetik yatkınlığa pek önem verilmemesi yer alır. Annesinde, anneannesinde, teyzesinde ya da halasında görülen bu rahatsızlık genlerden de aktarılabilir. Rahat ayakkabı giyilememesi, rahat rahat yürünememesi hayatı zehir edecektir.

Halluks Valgus Sebepleri Nelerdir?

HalluksValgus hastalığının bilinmeyenleri denilince akla ilk gelen rahatsızlığın sebebi sorusudur. Aslında rahatsızlığın sebebini direk olarak ayakkabılara bağlamamak gerekir. Çünkü Afrika’da birçok insan ayakkabısız dolaşır. Yinede kadınların ayağında Halkus Valgus görülür. Yanlış ayakkabıya bağlı olarak yaşanan sorunlarda genlerde olan rahatsızlık daha önce ortaya çıkar. Hafif bir şekilde ortaya çıkması ve tedaviye bile gerek duyulmaması gereken durumlarda, yerine sivri burun ayakkabı giyinmesiyle daha şiddetli ortaya çıkan rahatsızlıklarda mutlaka müdahale de bulunulmalıdır.  Kadınlar şık görüneceğim kaygısıyla giydikleri ayakkabıları uzun süreli kullandıklarında sağlıksız durumlarla karşılaşacaklardır. Hastalıkla karşı karşıya kalındığında eğilimi olan insanlar ayakkabı konusunda dikkat etmelidir. Bazı insanlarda ayakkabıya bağlı kalmadan ilerleyeceği için problem nasırlarla daha da karmaşık hale gelecektir. Bu gibi durumlarda ameliyat edilmesi gerekilecektir. Dünyada iyi yapılan ve kötü yapılan işler mevcuttur. Bu vakanın bir ameliyatı yoktur. Birçok insana göre ameliyata yaklaşım değişecektir. 

Halluks Valgus Ameliyatsız Tedavi Edilir Mi?

Öncelikle hastalığın şiddetine göre verilecek cevaplarda değişecektir. Halluks Valgus hastalığının bilinmeyenleri denilince öğrenilmek istenen ilk soru ameliyatsız tedavi sorusudur. Eğer henüz yeni yeni baş göstermeye başlamışsa ayakkabı değişimiyle, sivri burun dar, yüksek topuklu ayakkabılarınızdan kurtulmanız gerekecektir. Ayakkabı değişimi ile 2,5 cm’lik bir taban yüksekliği seçilmelidir. Yumuşak deri özellikli olması aya tarak kısmına yine olumlu bir etki sunacaktır. Bu bölgenin kireçlenmesi gibi durumlarında ince enjeksiyonlar hastayı çok rahatlatacaktır. Hasta bu sayede sorunsuz bir süreç geçirecektir. Ancak yinede bilinmelidir ki Halluks Valgus rahatsızlığının tedavisi cerrahidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir