fbpx

Halluks Valgus İçin Doğru Ayakkabı Seçimi

Halluks Valgus Icin Dogru Ayakkabi Secimi - Halluks Valgus İçin Doğru Ayakkabı Seçimi

Halluks Valgus ayak görseli

Halluks Valgusta yanlış ayakkabı giymenin kemik çıkıntısına neden olduğu bildirildi. Doktorlar tarafından sıklıkla karşılan bu sorun kişiye ağrı veriyorsa tedavi edilmesi gerekir denildi. Ayaklar yaş ilerledikçe şekil değiştirir. Genellikle ayak tarak kemikleri gebelik sırasında hormonlar sebebiyle ya da yaşın ilerlemesi ile birlikte genişler ve bu bölgenin daha da genişlemesine, ayaklara yayılmasına neden olur. Bu oluşumda genetik özelliklerin büyük rolü vardır. Halluks Valgus için doğru ayakkabı seçimi çok önemlidir. Yanlış ayakkabı giyimi bu hastalığı daha ileri boyuta taşır. Ayak giyimine çok dikkat edilmesi gerekir. Kadınlar sert, yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabı tercih etmemeleridir. Ayak sağlığı için en önemli etkenlerden birisi budur. Daha düşük topuklu ayakkabı seçimi uygun olacaktır.

HALLUKS VALGUS CERRAHİ TEDAVİSİ BİR SANATTIR

Bu hastalık bir şekil bozukluğu olmakla birlikte cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Fakat bunun için kişinin ayakkabı giyemeyecek kadar ağrısı olması gerekmektedir. Dayanılmaz ağrısı sonucunda böyle bir cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi bir sanattır. Bu sanatı iyi hale getirmek için kırkın üzerinde ameliyat tekniği gelişmiştir. Çoğu zaman bu tekniklerden başarılı sonuç alınabilmektedir. Halluks Valgus için doğru ayakkabı seçimi kesinlikle babet ve yüksek topuklu ayakkabı olmamalıdır. Bu ayakkabılar her ne kadar şıklık sunuyor olsa da ayak sağlığı açısından olumsuz yönde etkilenilmesine yol açabilmektedir. Halluks Valgus için doğru ayakkabı seçimi az topuklu, öne doğru ağırlığı veren ayakkabılar ya da daha yumuşak ayakkabılar olmalıdır. Estetik açıdan hem de sağlık açısından ciddi derecede olumsuz sonuçlar doğurur Bazı müdahalelerle ağrı azaltabilir. Kesinlikle doğru ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Bu ayakkabıda olması gereken özellikler vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Halluks Valgus Icin Dogru Ayakkabi Secimi2 300x200 - Halluks Valgus İçin Doğru Ayakkabı Seçimi

Halluks Valgus Başparmak çıkıntısı

  • Ayakkabıların modeline göre ayakkabı numarası farklılık gösterebilir bu durumda her yeni model alımında deneyerek almanız önerilir.
  • Yaş ilerledikçe ayak büyür.
  • Her iki ayağınızı da ölçtürün.
  • Çoğu kişinin bir ayağı diğer ayağından daha büyük olabilir. Her zaman ayakkabıyı daha büyük olan ayağınızda deneyin.
  • Bu denemeleri ayağın en şiş ve büyük olduğu vakitte yapınız.
  • Ayaklarınızın en uç kısmına uyduğuna emin olun.
  • Ayakkabı ayağınıza tam olduğunda yürüyün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir