fbpx

Halluks Valgus Tedavi Seçenekleri Nelerdir ?

Halluks Valgus Tedavi Seçenekleri Nelerdir ?

Ortopedi de bunyonları tedavi etmek için pek çok farklı cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Bu problemde hastanın ağrısı geliştikten sonra önerilen tedavi ameliyattır. Ameliyat, hastanın ayak problemini gidermeye yöneliktir. Bu yazımızda Halluks Valgus tedavi seçeklerini görebilirsiniz.

Halluks Valgus Tedavi si ile alakalı video

Baş parmak etrafındaki Tendon ve Ligamentlerin Tamiri

Başparmak ekleminde gelişmiş deformiteye bağlı olarak eklemin iç kenarını oluşturan yapılarda aşırı gerginlik gelişir. Bu ağrının oluşumunda en önemli sebeplerden biridir. Yapılacak kemik ameliyatlarına ek olarak yapılan bu ameliyatla eklemin dengesi sağlanır. Gerilmiş olan yapılar kesilerek eklemin dengesi sağlanır.

Artrodez

Çok ilerlemiş olan vakalarda yapılacak bir düzeltmeye imkan kalmadığında Tahrip olmuş eklem yüzeylerini kaldırılarak başparmak eklemi 10 derecede sabitlenir. Kaynama tamamlancaya kadar yüzeylerin tutması için vida, tel veya plak konulur. Ciddi bunyonları, ciddi artritleri olanlarda ve diğer yöntemlerin başarılı olmadığı hastalarda kullanılan bir halluks valgus tedavi yöntemdir.

Ekzostektomi

Başparmak ekleminin şekil değiştirmesi sonucunda 1. tarak kemiğinin dış kenarı reaksiyon gösteren ve ağrıya yol açan bölge olur. bu kemikte yapısal bir değişiklik oluşmasına yol açar. Kemikte sivrileşme ve büyüme olur. Ekzostektomi bu büyümüş parçanın çıkarılma işlemidir. Ana kemik ameliyatlarına ek olarak yapılan bir cerrahi işlemdir.

Rezeksiyon Artroplastisi

Özellikle halluks valgus tedavi sinde yaşlı hastalarda ve aktif olmayan kişilerde tercih edilen bir yöntemdir. Bu ameliyatta eklemin hasar

Halluks Valgus Tedavi - Halluks Valgus Tedavi Seçenekleri Nelerdir ?

Halluks Valgus Tedavi Seçenekleri

görmüş bölümleri temizlenir ve eklem kapsülü bu yüzeylerin yerine kaydırılarak yalancı bir eklem oluşturulur. Daha kolay iyileşme dönemi olan ve yaklaşık 6 haftanın sonunda iyileşme gösteren bir cerrahidir. Hastalarda kozmetik sonuçlar iyi olmasına karşın uzun dönemlerde tekrar yüzdelerinin yüksek olması nedeniyle yaşlı hastalarda tercih edilen bir cerrahidir.

Osteotomi

Gelişmiş olan deformitenin derecesi ölçülerek tarak kemiğinin uygun açı ile kesilerek deformitenin ters yönüne tarak kemiğinin kaydırılması işlemidir. Tarak kemiğinin kaydırılması işlemini çeşitli farklı tiplerini videolarda inceleyebilirsiniz.

Halluks Valgus tedavi yöntemleriyle alakalı kliniğimizden detaylı bilgileri alabilirsiniz.