fbpx

Hiperkeratoz

Hiperkeratoz 300x200 - Hiperkeratoz

Hiperkeratoz

Ayak tabanında izlenen deri kalınlaşmalarına hiperkeratoz adı verilir. Deri kalınlaşması aslında ayağın yanlış basması sonucunda gelişmiş olan yanıtlardır.

Normal şartlarda ayağın topuk bölgesi, başparmak eklem seviyesi ve beşinci parmak eklem seviyesi yük taşımakla görevlidir.

Hiperkeratoz, ayağın basma kusurlarından dolayı, (düz tabanlık ve içe basma, yüksek kavis gibi)bu bölgelerde yükün artması ile öncelikle bu bölgelerde deri kalınlaşmasına yol açar.

İlerleyen dönemlerde ayağın şeklinin bozulması normalde yük taşımayan bölgelerin basınç altında kalmasına yol açar. Özellikle 2. 3. tarak kemiklerinin aşırı miktarda yük altında kalmasına bağlı olarak buderi kalınlaşmaları ayağın tabanında ağrılı birer nokta olarak izlenirler.

Hiperkeratoz tedavisinin amacı nedir?

Bu problemin tedavisinde ana hedef, ayaktaki basma kusurunun giderilmesidir. Öncelikle tüm hastalarda yapılan özel tabanlıklarla ayağın düzgün basması sağlanmaya çalışılır. Yük dağılımının tabanlıkla sağlanabildiği hastalarda şikayetler yaklaşık 6-8 hafta içerisinde ortadan kalkacaktır. Ancak ilerlemiş deformitelerde kullanılan kişiye özel tabanlıklar ya yeterli gelmeyecektir ya da tabanlık kullanımı sonlandığı anda şikayetler tekrarlayacaktır. Bu grup hastalarda basma kusurunu düzeltmeye yönelik cerrahi tedavi planlamaları yapılacaktır.