fbpx

Kadınlarda 6 Kat Daha Fazla Görülen Hastalık Halluks Valgus!

 

Halluks valgus isimli hastalık halk arasında başparmak çıkıntısı olarak da bilinir. Bu hastalığın diğer bir adı ise bunyon olarak tarif edilir. Halluks Valgus kadınlarda erkeklere oranla 6 kat daha fazla görülmektedir. Hastalığın genel geçişi genetik olmasına rağmen kadınlarda bu hastalığa genetik yatkınlık erkeklere oranlara daha fazladır. Bu hastalık ayak başparmağının ekleminden itibaren içe doğru bükülmesi ile çıkıntı oluşmasıyla olur. Daha sonra ise bu çıkıntı daha da büyüyerek can sıkıcı bir hal alır.

 

Halluks Valgus nelere yol açar?

Halluks Valgus hastalığı ilk başlarda ufak bir çıkıntı ile başparmakta kendini gösterir. Sonraları bu çıkığın daha da büyümesi beraberinde kızarıklık ve ısı artışını da getirir. Bu şekilde bu hastalığa daha çok maruz kalan kadınlar özellikle hareket konusunda sıkıntı yaşadıklarından dolayı ciddi kilo alımları kendini baş gösterir. Özellikle yaz mevsimine zayıf şekilde girmek isteyen kadınları için bu problemin yansıması daha da büyük etki gösteriyor. Aynı zamanda kadınlar başparmaklarında oluşan ağrıdan dolayı istedikleri gibi ayakkabılarını seçemiyorlar. Bu tür sıkıntıların baş göstermesi devamlılık gösterdiği takdirde psikolojik bazı rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir.

 

Halluks Valgus Çok Görülen Bir Hastalık mıdır?

 

Halluks Valgus hastalığı belirttiğimiz üzere kadınlarda erkeklerden daha sık rastlanan bir hastalıktır. Kadınlarda yaklaşık 6 kat daha fazla görülmesinin sebeplerinden biri genetik olduğu yanı sıra kadınların erkeklere oranla daha fazla ucu sivri ayakkabı giymelerinin de bu olayda bir payının olduğu kesin olarak kanıtlanmasa da bilim insanlarınca düşünülmektedir. Dünya genelinde ise yaklaşık her dört insandan birinde görülebilen bir hastalıktır. Bu oran azımsanmayacak derecede önemli bir oran olmakla beraber yaş ilerledikçe bu hastalığın görülmesinde artış olduğu da bir gerçek.

 

Halluks Valgus hastalığı nasıl önlenebilir?

 

Halluks Valgus hastalığı ayakkabı seçimiyle yakından alakalı olan bir hastalık olduğundan eğer bu hastalığa yakalanmak istemiyorsanız ayakkabı tercihlerinizde özellikle dikkatli olmalısınız. Hastalığa yakalandıktan sonra ise Halluks Valgus’un daha çok büyümesini önleyen ateller veya ayak silikonları mevcuttur. Fakat bu tür çözümler kesin bir çözüm sağlamaz sadece büyümesini azaltır. Hastalığın büyümemesi de aslında önemli çünkü ilerledikçe çözümü daha zorlaşabiliyor. Tek çözümü ameliyat olan bu hastalığın ameliyatını veya daha sonrasını zorlaştırabilir. O yüzden bu hastalığınız varsa tek çözümünüz maalesef ameliyat.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir