fbpx

Kişiye Özel Tabanlık

Ayak yapısı açısından değerlendirildiğinde insan ayağı 3 farklı şekildedir. Yüksek kavislilier, düz tabanlar ve normal kavisliler. Ayağın iç yapısında yer alan kavis yürüme esnasında kilit bir rol oynar. Attığımız her adımda yatay paylaşmanın sağlanmasında büyük önem taşır. Bu sebeple yüksek kavisliler yada düz tabanlı olanlar bu yaylanmayı yaşamanın getirdiği sıkıntıları yaşarlar.

kisiye ozel tabanlik 300x200 - Kişiye Özel Tabanlık

Kişiye Özel Tabanlık

Düz tabanlar bu sorunu aşmak için içe basarak, yüksek kavisliler ise dışa basarak bir yaylanma yaparak bu sorunu aşmaya çalışırlar . Ancak bu basış şekli nedeni ile düz tabanlar iç bacak ağrısı diz ağrısı bel ağrısı gibi sorunlar ile karşılaşır. Ayrıca diz tabanlarda ayak tabanında nasir sorunu oluşur. Yüksek kavisliler ise ayak bileği burkulması diz dış yan ağrısı ve bel ağrısı problemi yaşarlar. Yüksek kavislilerde ise parmak şekli bozukluğu ve nasır problemi izlenir.

Kişiye Özel Tabanlık

Kişiye özel tabanlıklar yapılan yürüme analizi ile hastanın  yanlış basmasını tam tespit edildiği ve hastanın  ayak yapısının getirdiği sorunları ortadan kaldırmak için gerekli acıların her ayak için ayrı ayrı ölçülerek hazırlandığı kişiye özel tabanlık çözümleridir. Kişiye özel tabanlık gözlük kullanımı gibidir. Bu tabanlıklar kullanıldığı sürece ayağın yere doğru basması sağlanarak şikayet gelişimi engellenir.

Kişiye özel tabanlık yüksek kavisli yada düz tabanlık problemi  olan kişilerde, diabetiklerde, profesyonel spor yapanlarda, uzun süre ayakta kalanlara önerilmektedir.