fbpx

Küçük Parmak Problemleri

cekic parmak hastaligi - Küçük Parmak ProblemleriÇekiç Parmak – Claw Toe

Çekiç parmak;
İkinci, üçüncü veya dördüncü ayak parmağında gelişebilecek bir deformitedir. Bu durumda ayak parmağı, ortadaki ekleminden kıvrılır ki bu biçim çekice benzer. Başlangıçta çekiç parmaklar esnektirler ve basit önlemlerle düzeltilebilirler. Fakat, tedavi edilmemiş şekilde bırakılırlarsa sabit hale gelirler ve bu durumda ameliyat gerekir.

Çekiç parmağı olan insanlarda, ayak parmaklarının orta eklemlerinin tepesinde veya eğilen kısmın üzerinde, nasırlar ve kalluslar (sertlikler) oluşabilirler.Bu kişiler aynı zamanda, ayak parmaklarında veya ayaklarında ağrı hissedebilirler ve rahat ayakkabılar bulmakta zorlanırlar.

Çekiç Parmak ile İlgili Öncesi Sonrası Fotoğrafları

Çekiç Parmağın Sebepleri

Çekiç parmaklar, ayağa düzgün olarak uymayan ayakkabılardan veya bir kas dengesizliği sonucu ortaya çıkar. Çekiç parmaklar, çoğunlukla bir veya birden fazla faktörün kombinasyonu söz konusudur. Kaslar ayak parmaklarını hem düzeltmek, hem de bükmek için bir çift olarak çalışırlar.Eğer ayak parmağı bükülür ve yeteri kadar uzun bir pozisyonda tutulursa kaslar sıkılaştırılırlar ve dışarıya doğru gerilemezler.

Ayak parmaklarına doğru daralan ayakkabılar, ayağınızın ön kısmını küçük gösterirler.Fakat aynı zamanda, küçük ayak parmaklarınızı bükülmüş pozisyona doğru iterler. Ayak parmakları, ayakkabıya sürtünerek nasırlar ve kallusların oluşmasına neden olacak şekilde daha fazla kötüleşirler.

Daha yüksek topuk, ayağı aşağıya doğru zorlar ve ayak parmaklarını sıkıştırır ve basıncın artmasıyla parmak bükülmesi ortaya çıkar. Sonuç olarak ayak parmaklarının kasları, hatta ayak parmakları ayakkabı tarafından hapsedilmemişlerse bile ayak parmaklarını düzeltmek için yetersiz kalırlar.

Çekiç Parmağın Tedavisi

Konservatif tedavi;

Yumuşak, ayak parmaklarıyla ayakkabı arasındaki mesafesi geniş ayakkabılarla başlar. Ayakkabılar en uzun parmağınızdan yarım inç daha uzun olmalıdır.(Not:pek çok insanda ikinci ayak parmağı ayak baş parmağından daha uzundur.) Sıkı, dar, yüksek topuklu ayakkabılar giymekten kaçının. Çekiç parmağınıza yer sağlayabilecek, ayak parmakları ile ayakkabı arasındaki mesafenin derin olduğu ayakkabılar bulabilmelisiniz. Veya bir ayakkabı tamir dükkanında ayak ayakkabının burun kısmını gerdirerek, ayak parmaklarının etrafındaki kısmı büyüttürebilirsiniz. Ayaklarınızın diğer bölgelerini kıstırmadığı veya sürtünmediği sürece sandaletler yardımcı olabilir.

Doktorunuz, ev de yapabileceğiniz kasları kuvvetlendirmek ve germekle ilgili bazı ayak parmağı egzersizleri tarif edecektir. Örneğin, nazikçe ayak parmaklarınızı gerebilirsiniz. Ayak parmaklarınızı, yerden bir şeyler toplamak için kullanabilirsiniz. Televizyon izlerken veya okurken ayağınızın altına bir havlu koyup, ayak parmaklarınızla havluyu buruşturmaya çalışabilirsiniz.

Sonuç olarak, doktorunuz size, semptomlarınızı hafifletmek için bantlar, yastıklar veya nasır petleri tavsiye edebilir. Şeker hastasıysanız dolaşım azlığı veya ayaklarınızda hissizlik varsa, kendi kendinizi tedavi etmeden önce doktorunuza danışın.Eğer konservatif tedavi kafi gelmiyorsa, çekiç parmak ameliyatla düzeltilebilir. Çoğunlukla ameliyat, ayakta tedavi şeklinde, lokal anesteziyle gerçekleştirilir. Güncel yöntem, deformitenin uzatılması tipine bağlıdır. Ameliyattan sonra bazı serlikler, şişme ve kızarıklık ve ayak parmağının, ameliyattan önce ki boyuna göre daha uzun veya daha kısa olması olabilir. Yürüyebilirsiniz fakat, ayak parmağınız iyileşinceye kadar uzun yürüyüşler planlamayın ve ayağınızı mümkün olduğu kadar yüksekte tutmaya çalışın.

Konu ile İlgili Videolar

Mallet Finger

İnsanlar, sıklıkla, yaygın bir ayak deformitesi olan pençe parmaktan ayak parmaklarını sıkıştıran, yüksek topuklu ve çok kısa ayakkabıları sorumlu tutarlar. Bununla birlikte pençe parmak, aynı zamanda, sıklıkla diabet ve alkolizm gibi ayağınızdaki kasları zayıflatan hastalıkların neden olduğu, sinir hasarının sonucu da ortaya çıkar.Pençe parmağınızın olması demek, ayak parmaklarınızın “pençe” şeklinde ayakkabılarınızın tabanında, aşağıyı kazan bir biçimde olmasıdır ve ağrılı kalluslara (sertlikler) neden olurlar. Pençe parmak tedavi edilmediğinde, çok kötü bir durum oluşur ve zaman geçtikçe kalıcı bir deformiteye dönüşebilir.

Semptomlar
Ayak parmaklarınız ayak tarağı eklemlerinden yükselen bir şekilde bükülürler.(ekstansiyon=germe).
Ayak parmaklarınız orta eklemlerinden ayakkabınızın tabanına doğru aşağı inen bir şekilde bükülürler.(fleksiyon=bükülme)
Bazen de ayak parmaklarınız ayağın altına, en sondaki eklemlerden aşağı doğru kıvrılırlar.
Ayak parmağınızın tepesinin üzerinde veya ayak tarağınızın altında nasırlar gelişebilir.

Değerlendirme
Eğer pençe parmağınız varsa değerlendirmesi için doktorunuzu görün. Kaslarınızı zayıflatan ve parmaklarınızı büken dengesizlikleri yaratan nörolojik bozuklukları ekarte etmek için kesin testlere ihtiyacınız olabilir. Travma ve inflamasyon da pençe parmak deformitesine neden olabilir.

Tedavi
Pençe parmaklar ilk başta çoğunlukla esnektirler (bükülgen=fileksibl) , fakat zaman ilerledikçe yerleştikleri yerde katılaşırlar. Erken safhada bir pençe parmağınız varsa; ayak parmaklarınızı doğru pozisyonda tutması için atel tavsiye edilebilir. Buna ilave olan tavsiyeler:

  • Ayak tarağı geniş, yumuşak ayakkabılar giyin ve sıkı ve yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının.
  • Ellerinizi kullanarak, ayak parmaklarınızı ve ayak parmağı eklemlerinizi normal pozisyonlarına doğru gerin.
  • Ayak parmaklarınızı kullanarak, bilyeleri toplayın veya yere düz olarak uzatılmış bir havluyu buruşturun.

Eğer daha sonraki bir dönemdeki bir pençe parmağınız varsa ve ayak parmaklarınız sabitlenmiş bir pozisyondaysa:

  • Özel bir pet (koruyucu yastık); vücut ağırlığınızı gerekli yerlere yeniden dağıtabilir ve ayak tarağınız üzerindeki basıncı hafifletebilir.
  • Ayak tarağının içersinde 3/8 inçlik ekstra bir derinlik sağlayan, özel “derinlikli” (in depth) ayakkabıları deneyin.
  • Bir ayakkabı tamircisine ayakkabıyı uzatmak için mevcut deformiteye ayak tarağında yer sağlayacak küçük bir cep koyup koyamayacağını sorun.

Eğer bu tedaviler yardımcı olmazsa, problemi düzeltmek için ameliyata ihtiyacınız olacaktır.

[/tab]

1

Bunionette

Ayak serçe parmağı ile 5. tarak kemiğinin oluşturduğu eklemde eklemin diziliminin bozulması sonucunda ortaya çıkan çıkıntıya verilen isimdir. Ayak başparmağında görülen deformitenin dış kenardaki eşdeğeridir. Genellikle ucu sivri ayakkabı giyme, genetik sebepler ve geçirilmiş travma sonucunda ortaya çıkar.

Tedavisinde başlangıç döneminde ayakkabı modifikasyonu, koruyucu silikon aparatlar ve kişiye özel tabanlıklar kullanılır. Bu tedaviye yanıt alınamayan ayakkabı giyme güçlüğü yaşıyan hastalarda cerrahi yöntemlerle 5. tarak kemiği ile serçe parmağının arasındaki düzen yeniden oluşturulur. Tedavi sonrasında hastanın yaklaşık 3 aylık ayakkabı giyme güçlüğü olacaktır. Ameliyat sonrasında hastaların normal ayakkabı giyebilmeleri sağlanmaya çalışılır.
Ameliyat teknikleri başparmakta uygulanan yöntemlerle benzerlik göstermektedir.

Gerekli bilgi için Halluks valgus bölümüne bakabilirsiniz.

Bunionette