fbpx

Lisfrank Kırıklı Çıkığı

Lisfrank Kırıklı Çıkığı

Lisfrank kırıklı çıkığı başkası isimlerde almaktadır. Bu isimler, orta ayak kırığı ve süvari kırığıdır. Lisfranc napolyon ordusunda görev yapmış bir doktordur ve bu doktor tarsometatarsal eklem amputasyonları ile bu eklem üzerinde durmuştur. Lisfranc eklemi adı verilen bu eklem ayaktaki küçük kemikleri bir arada sabit bir biçimde tutan eklemdir. Bu nedenle lisfrank eklem yaralanmaları oldukça nadir görülmektedir. Lisfranc eklemi, orta ayak ile tarak kemiklerini bir arada sabit bir biçimde tutan bağlar aracılığı ile korunur. Ayaklarda hissedilen yaylanma fonksiyonu Lisfranc eklemi sayesinde oluşmaktadır.

Lisfrank Kırıklı Çıkığı Neden Olur?

Lisfrank Kirikli Cikigi 300x200 - Lisfrank Kırıklı Çıkığı

Lisfrank Kırıklı Çıkığı

Çok eskilerde bu kırıklı çıkıklar özellikle süvarilerde görülürmüş. Üzengi, ayak ön kısmını sabitlemesinden kaynaklı, ayağın arka kısmının sert bir biçimde hareket etmesi bu kırıklı çıkığa sebep olurmuş. Ayak üzerine ya da altına sert gelen darbeler, eklemlerin hasar görmesine ve hatta kırılmasına neden olur. Bu tip durumlarda ayak içindeki küçük kemiklerde yer değiştirme meydana gelir ve ayak deformasyona uğrar. Bu deformasyon birçok kaza sebebiyle oluşabilir ancak voleybol, basketbol ve futbol gibi spor dallarında da sıkça karşılaşılır. Bundan önce ayağında burkulma yada çıkık olmuş kimselerin Lisfrank kırıklı çıkığı rahatsızlığına uğraması çok daha kolay olmaktadır. Yaşlılığa bağlı güç ve esneklik kaybıda Lisfrank kırıklı çıkığı riskini arttırmaktadır.

Lisfrank Kırıklı Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

Lisfrank kırıklı çıkığı var ise ayakta çok şiddetli bir ağrı hissedilir. Ayağın üzerine basıldığında ise bu ağrı dayanılmaz bir hal alır. Ayakta temasa duyarlılık seviyesi hat safhaya çıkar. Aynı zamanda ayakta morarma ve ödem oluşabilir. Eğer ayakta ödem olur ise kan damarlarına ve özellikle sinirleri baskı oluşmasından kaynaklı ayakta hissizlik hissi ve hatta felç meydana gelebilir.

Lisfrank Kırıklı Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir?

Lisfrank kırıklı çıkığı sadece cerrahi bir müdahale ile tedavi edilebilir. Yapılan cerrahi müdahalede ayağın küçük kemiklerinin konumları düzeltilir ve ayağın eski fonksiyonelliğine kavuşması sağlanır. Eğer ki küçük kemikler cerrahi bir müdahale ile olması gereken konumlarına geri döndürülmez ise, uzun yürüyüşlere çıkamama, ayakkabı giyme sorunları, ayak görünümünde bozulma gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Cerrahi müdahale yapılmadan 1 hafta önce ağrı kesici kullanımında bulunulmamış olması gerekmektedir.

Lisfrank Kırıklı Çıkığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Lisfrank kırıklı çıkığı vakasından sonra ayak iyileşmiş olsa dahi ayağın orta bölümünde ağrı ve garip bir sertlik oluşabilir. Tedavi olduktan sonra erken vakitte ayak hareket ettirilir ise ayaktaki küçük kemiklerin konumu tekrar bozulabilir ve tedavi süresi oldukça fazla uzar. Kırık yanlış konumda kaynayabilir yada kırığın oluştuğu bölge hiç kaynamaz. Tedavinin bu sebebplerle gecikmesi ayakta, istenmeyen hareketli bir ekleme sebep olabilir.

Lisfrank Kırıklı Çıkığı nda ağrı ve ödemi azaltmak adına ilaç ve buz presi uygulanır. Eğer ki küçük kemik parçalarında bir dağınıklık varsa bunun düzeltilmesi gerekmektedir. Kemikl yapıları elle düzeltilemiyorsa cerrahi bir müdahale gerekir. Ameliyattan çıktıktan sonra 4 ile 8 hafta arasında bir istirahat gerekir. Bu istirahat süreci geçtikten sonra ayağa tekrar hareket verilmelidir. İstirahatın birinci ayında ayağa güçlendirme ve esnetme egzersizleri verilmelidir. Saydığımız onca nedenlerde dolayı bu uygulama kesinlike uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.