fbpx

Mallet Finger

MALLET FINGER - Mallet Finger

Mallet Finger

Mallet Finger

Mallet Finger diğer bir deyişle Çekiç Parmak, parmak ucunun hasar alması yada ekstansör tendon yaralanması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Bu rahatsızlık neticesinde parmağın uç kısmı yukarı kalkamaz ve parmağın ucuna giden kemik yukarı doğru kalkar. Eğer ki hastadan parmağını yukarı kaldırması istenir ve hasta parmağını yukarı kaldırmazsa bu duruma Mallet finger denir. Hastanın parmağını oynatamamasının sebebi ise parmakta bulunan ip şeklindeki tendonların yırtılması ve kopmasından kaynaklanmaktadır. Mallet finger hastalığı bu tendonların yırtılması veya kopması sonucu olmaktadır ancak bu tendonlar neden yırtılıp, kopsun? Bu tendonların yırtılıp kopması için travmatik bir kaza geçirmiş olmak gerekir. Şöyle ki; top ve benzeri nesnelerin parmağa hızlı şekilde çarpması, parmak ezilmesi, parmağın bir yerde sıkışması lazım ki bu tendonlar kopsun. Aksi takdirde bahsettiğimiz tendonlar durduk yere kendi kendilerine kopmaz. Mallet Finger her parmakta baş gösterebilir. Ancak yüzük üçüncü, dördüncü ve beşinci parmak olma ihtimali diğer parmaklara nazaran daha yüksektir.

Mallet Finger Belirtileri

Mallet finger rahatsızlığı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu hastalığın en net belirtisi parmak ucunun aşağı doğru düşmesi ve parmak ucunun yukarı doğru kaldırılamaması yada hareket ettirememesidir. Bazı hastalarda Mallet Finger sonucu parmakta şişlik, kızarıklık ve ağrı meydana gelmektedir.

Mallet Finger Tanısı

Mallet Finger tanısı, hastanın parmak ucunun aşağı doğru eğilmesi sonucunda parmak ucunu yukarı kaldıramaması yada hareket ettirememesi durumunda hastaneye başvurur. Hastaneye başvurduktan sonra hastanın röntgen filmi çekilir. Bu şekilde Mallet Finger teşhisi konur. Bununla birlikte uzman doktorlar tarafından uygulanan Fizik Tedavi sonrasında çıkan sonuçlara bakılarak da bu teşhis konulabilir.

Mallet Finger Tedavisi

Mallet Finger tedavisinde en belirgin rolü oynayan faktör hastanın rahatsızlığının özellikleridir. Hasta erken safha da böyle bir rahatsızlık sezer ve hastalığın daha ilk dönemlerinde harekete geçerse o hastaya cerrahi bir müdahale yapılmasına gerek kalmaz. Bunun yerine alternatif ortopedik yöntemlerle hasta tedavi edilir. Bu tarz hastaların Mallet Finger rahatsızlıkları tendon deformite olmasından kaynaklı bu tip durumlara özel tıbbi malzemeler vardır. Parmak ateli yada parmak ortezi adını alan malzemeler bu tip hastalar için üretilmiştir. Atelin takılmasından sonra ne zaman hastanın bu ateli çıkarttacağı konusu hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. Fakat parmak ucuna takılan bu ateli genel olarak 6-8 hafta boyunca hasta çıkarmamalıdır. Parmak atelinin takılmasındaki amaç ise parmağın içindeki hasar görmüş tendonları iyileştirmektir. Kişi parmak atelini taktıktan sonra doktorun verdiği tarihe kadar ateli kesinlikle çıkarmaması gerekir. Ancak incinen yada kırılan parmağın hareketsiz kalmaması adına doktorun verdiği belli vakitlerde atel çıkartılmalı ve parmak yukarı doğru kaldırmaya zorlanmalıdır. Bahsettiğimiz işlem yapılırken dikkatli olunmalı ve ilk atel çıkarıldığı günlerde doktor yanında çıkarıp bahsettiğimiz hareketler yapılmalıdır. Çünkü kendi başınıza yapmaya kalkarsanız tendonlara yeniden zarar verebilirsiniz. Takılan parmak ateli ortalama olarak 8 hafta kadar takılı kalacak ve çıkartıldıktan sonra hasta tamamen iyileşmiş olacaktır.