fbpx

Medikal Ayak Bakımı

Medikal Ayak Bakimi - Medikal Ayak Bakımı

Medikal Ayak Bakımı

Ayaklar vücudumuzun en çok zarar gören bölgesidir. Ayaklarda oluşan çatlaklar, tırnak batmaları ve benzeri problemler hem ayaklarda kötü bir görünüm oluşmasına hem de günlük yaşamın olumsuz etkilenmesine neden olur. Ayaklarınız için uygulayacağınız medikal ayak bakımı teknikleriyle bu sorunlara karşı korunmanız mümkün olacaktır.

Medikal Ayak Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Ayak sorunlarının çoğu, uygun olmayan ve yetersiz ayak bakımı yada ayakkabı sorunları ile ortaya çıkmaktadır. Tırnakların yanlış kesilmesi, tırnak batması, nasırlar, ayaklarda kesik, ayakkabı vurmaları, yanıklar, parmak aralarındaki ve tırnaklardaki mantarlar en sık rastlanan ayak problemleridir. Medikal ayak bakımı ile bu problemleri hafifletebilirsiniz.

Ayak sorunları özellikle ayak basma kusuru olan kişilerde (düz taban yada yüksek kavis), diabetlilerde, nörolojik problemi olan kişilerde ve uzun süre kapalı ayakkabı giyme sorunu olan kişilerde sık görülür.

Ayaklarda rutin olarak ayda 1 kez yapılacak medikal ayak bakımı hem sorunların gelişimini engelemekte hem de sorunların erken dönemde tedavisinde önem taşır…

Medikal ayak bakımı bu konuda özellikli eğitim almış sağlık personeli tarafından yapılmalıdır. Kliniğimizde ayak bakımları, doktor kontrolünde yapılmaktadır.

Ayak Bakımı için Alınması Gereken Kişisel Önlemler

Ayaklar her gün ılık suyla yıkanıp, yumuşak bir havlu ile parmak araları dahil özenle kurutulmalıdır.

Ayak tırnakları, düz, köşeleri yuvarlak şekilde ayak bakımı uzmanları tarafından kesilmelidir

Nasırlar ve ölü dokular kesilmemelidir. Asit içeren nasır bantları bu hastalarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu tarz bakımlar uzman kişilerce yapılmalıdır.

Ayakkabılar rahat, yumuşak deriden, tabanları kalın ve dikişsiz olmalıdır. Bayanların yazlık ayakkabılarının önlerden kapalı olması ve parmak arası sandaletlerin kullanılmaması gerekir.

Ayaklar, ayak kremleri ile nemlendirilmelidir.

Ayaklar, bir ayna yardımıyla olası kesik, yara, mantar ve kabarcıklar oluşmuş mu diye kontrol edilmelidir.

Ayaklar, üşüdüğünde herhangi bir ısıtıcıya ya da sıcak cisme yaslayıp ısıtılmamalı, bunun yerine yün çorap giyilmelidir.

Çoraplar, pamuklu ya da yünlü olmalı, sıkı olmayan yumuşak dokulu olanlar tercih edilmelidir.

Medikal ayak bakımı , ayak sağlığında koruyucu sağlık hizmetinin ilk ve en önemli aşaması durumuna gelmiştir

AYAKLARINIZA VAKİT AYIRIN…

Medikal Ayak Bakımı Videoları