fbpx

Menisküs Yırtığı

Meniskus yirtigi 300x200 - Menisküs Yırtığı

Sprocularda Menisküs Yırtığı

Menisküs Yırtığı

Menisküs omuzlarda, dizlerde, dirseklerde, köprücük kemiği ile göğüs kemiği arasında var olan kıkırdak dokulu bir yapıdır. Fakat menisküs genel olarak dizdeki dokuyu ifade etmek amacıyla kullanılır.

Menisküs her bir dizde ikişer tane bulunur. Bacağımızın alt ve üst kısımları ile içte ve dışta olmak üzere ayrılırlar. Biz de yürürken dizdeki eklemlerin birbirine sürtünmesini engellemek için orada görev yaparlar. Menisküsün %74’ü  sudan oluşmaktadır. Ortalama üç buçuk santimetre uzunluğunda ve hilal şeklinde bir görüntüsü vardır.

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs kıkırdak dokusu bir yapıdır. Bu kıkırdak dokulu yapının yırtılması sonucu Menisküs yırtığı oluşur. Menisküs yırtığı sonucu eklem hareketleri sürtünme sebebiyle  kişi de ağrılara sebep olur.

Menisküs Yırtığı Kimlerde Görülür?

Menisküs yırtığı özellikle sporcularda görülür. Vücut hareket halindeyken aniden yön değiştirirse menisküs yırtılabilir. Yaş ilerledikçe menisküs yapısal olarak değişir ve bozulmaya başlar. Bu nedenle menisküs yırtığı özellikle de yaşlılarda görülür.

Menisküs yırtığının gençlerde oluşması için ciddi bir kaza ya da sarsıntı geçirilmesi gerekir.Yaşlılarda hisse biri çömelme hareketi bile menisküs yırtığına sebep olabilir. Nadir de olsa bazı insanların doğuştan menisküs yapısı bozuktur. Bu tipteki insanların menisküsünün yırtılması çok olası bir durumdur. Çok genç yaşlarda bile menisküsleri yırtılabilir.

Menisküs Yırtığı Belirtileri

Yürümekte zorlanma, diz içinde sıvı birikmesi sonucu dizde şişkinlik, dizde kilitlenme ve bacağı bükerken zorlanma hissi menisküs yırtığının belirtileri arasındadır. Menisküs yırtığı başlangıcı şiddetli bir ağrıya neden olmayabilir fakat zaman içerisinde ağrı giderek artış gösterir. Menisküs yırtığı bir kaza sonucu olmuş ise yaralanmanın şiddetine göre yan ve çapraz bağların kopması gibi sorunlarda ortaya çıkabilir.

Menisküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtığı tedavisi yırtığın bulunduğu yere ve boyutuna göre değişkenlik göstermektedir. Hastanın yaşı, hastanın diğer rahatsızlıkları ve hastanın aktivitesi tedaviyi biçimlendirir. İç menisküste ortaya çıkan yırtılma illaki bir cerrahi müdahale gerektirir. Fakat dış menisküste bir yırtılma gerçekleşirse o yırtığın kendi kendine düzelme ihtimali bulunmaktadır. Bunun nedeni ise iç menisküs için çok daha hareketli olmasıdır.

Yaşlıda Menisküs yırtığı oluşmuş ise yüksek ihtimalle kemik aşınması, kireçlenme gibi sorunlarda hasta da bulunmaktadır. Bu tip vakalarda hastanın tedavisinde kemik düzeltici de artroskopi ameliyatları birlikte uygulanır.

Genç bir kişide spor yaparken Menisküs yırtığı oluşmuş ise genel olarak cerrahi yöntemlerle bu rahatsızlık tedavi edilir.

  • Menisküs Dikilmesi: Eğer ki menisküs yırtığı onarılabilecek bir biçimde  yırtılmış ise dikilerek tedavi edilir.  Menisküs dikildikten sonra bir buçuk, iki ay kadar koltuk değnekleriyle yürünür.  menisküsün yırtılan kişi spor yapıyor ise 4 ya da 6 ay kadar spordan uzak kalır. Menisküs yırtılması iyileşme süreci çok uzun sürse de uzun vadede çok problemli bir rahatsızlık değildir.
  • Yırtık Menisküsün Alınması: menisküs onarılamayacak seviyede yırtılmış ise cerrahi bir müdahale ile kişinin menisküsü alınır. Kişi ağır bir işte çalışıyorsa bir ay içerisinde, hafif bir işte çalışırsa bir hafta içerisinde işine geri dönebilir. Menisküs yırtığı nda ilerleyen zamanlarda menisküsün alınması  illaki sorun teşkil edecektir. Kişi kireçlenme ve diz ağrısı gibi sağlık sorunları yaşayacaktır. Fakat bu gibi durumlar için günümüzde menisküs nakli mevcuttur. Kişi isterse menisküs nakli ile sağlık sorunlarından kurtulabilir.