fbpx

Metatars Kırıkları

Metatars Kırıkları

Ayaklar yapısı gereği karmaşık olan bir organdır. Ayaklar, kaslar, kemikler, dokular ve tendonlardan oluşmaktadır. Ayak dokusu ve kemiği bu nedenle diğer doku ve kemiklerden çok daha narin ve hassastır. Ayak kemikleri yirmi altı kemikten oluşur ve bu yirmi altı kemiği on dokuzu ayak parmaklarında bulunur. Ayak parmağındaki kemiklerde çıkmalar yada kırıklara çok sık rastlanılır. Kırıkların kendi içerisinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; stres kırıkları, akut kırıklar, ayak parmağı kırıkları ve Metatars kırıklarıdır.

Metatars Kırıkları Nedir?

Metatars kırıkları, kemiklerin baskı sonucu ve travmatik bir şekilde kırılmasına denir. Metatars kırıkları bir diğer deyişle ayak tarak kemiği kırıklarıdır. Ayak ortasında ki tarak kemiği kırıkları vücudun tüm ağırlığının baskısını taşımaktadır. Ayak tarak kemiği, 5 ince, uzun kemiklerden oluşmaktadır. Tarak kemiğinin kırılması birçok neden bağlı olarak gerçekleşebilir. Bunlar; düşme, ani burkulma, ayağın üzerine ağır bir cisim düşmesi, yük binmesi gibi nedenlerden dolayı gerçekleşebilir. 5. Metatars ayak tabanında, ayaklar inversiyon bir biçimde hasar görür ise, ayak tarak kemiğinde bir gerilme gerçekleşir.

Bu gerilme sonucunda ayaktan kemik parçası kopar ve Metatars kırıkları oluşur. Jones kırığıda oldukça sık karşılaşılan bir kırık çeşitidir. Bu kırıkta tabanda gerçekleşen beşinci ve dördüncü Intermetatarsal eklemlere kadar uzanmakta olan bir tür kırık şeklidir. Bu tip kırıklarda ameliyata gidilmesi gerekmektedir.

Metatars Kırıkları Belirtileri Nelerdir?

Metatars Kiriklari 300x200 - Metatars Kırıkları

Metatars Kırıkları

  • Metatars kırıkları
  • Rotasyon uygulamasında ayakta ağrı oluşması
  • Şişlik
  • Ayakta hassasiyet artışı
  • Ayak ekleminde hassasiyet
  • Ayak üzerine basamama ve ayak tabanında minik morluklar oluşması yada hissedilmesi başlıca belirtileridir.

Metatars Kırıkları Tedavisi

Basit bir kaynama olmayan kemiklerin iyileşme sürece 6-8 hafta aralığında sürmektedir. Eğer kırıklar kaynama güçlüğü yaşıyor ise cerrahi bir müdahale gerekebilir. Ayak kemiği ameliyatı olduktan sonra ayağın yaklaşık ilk 1 ay dinlendirilmesi gerekir. Bu dinlenme sürecinde ayağa hiç bir şekilde yük yada ağırlık bindirilmemesi gerekir. İkinci 1 aylık dilimde ise ayağın üzerine yük bindirilerek fizik tedavi uygulanır. Farklı ayak kemiği kırığı rahatsızlıklarının iyileşme süreci de 6 hafta kadar sürebilmektedir. Eğer ki yumuşak doku ve kemikte bir hasar meydana gelmişse bu süreç çok daha uzayabilir. Metatars kırıkları için yapılan alçıda ayağa yük bindirilmemesi gerekmektedir. Koltuk değneği gibi sizi taşıyacak aletlerin kullanılması bu iyileşme sürecinin hızlanmasında katkı bulunabilir. Bununla birlikte dokular ve fizik tedavi için belli başlı egzersizler önerilmektedir. Sağlıklı bir biçimde tedavi olmak için öncelikle dinlenmeye önem verilmesi gerekir. Ayağın üzerine hiçbir şekilde yük bindirilmemesi büyük önem arz eder. Sert ayakkabı ve alçı gibi kemik kırığını iyileştirecek koruyucuların kullanılması gerekmektedir. Önerilen tedaviler ve egzersizler aksatılmadan uygulanmalıdır. Eğer gerekirse de ameliyata gidilmesi gerekir. Metatars kırıkları için ameliyat sonrası egzersizler bir hayli önem taşımaktadır.