fbpx

Morton Nöroma Tedavi Edilmezse Ne Olur?

morton noroma tedavi edilmezse ne olur - Morton Nöroma Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Genelde ayak 3. ve 4. parmakları arasında oluşan sinirin zamanla büyümesi, topaklaşmasıyla oluşan rahatsızlığa morton nöroma denmektedir. Özellikle sabah uyanıldığında ayağa kalkmakla birlikte yere basış sırasında ön ayağın üzerinde ani elektriklenme hissi duyulur. Vaka kasların zorlanmasından kaynaklı olarak bu etkiyi vermektedir. Morton nöroma tedavi edilmezse ne olur diyorsanız, sonuç aslında ortadır. Yürüyüş kalitesi bozularak, kaslarda büyük hasarlar meydana gelir ve bir süre sonra hayat kalitesi bozulur. Morton nöroma tanısı zor olsa da ortaya çıkardığı rahatsızlıklar oldukça sıkıntılıdır. Basit bir ultrasonla tanı konularak tedaviye başlanılabilinir.

Ayak Sinir Sıkışması Tedavisi

Ayak parmak uçlarında oluşan iltihaplandırmaların genel adı morton nöromadır. Aslında tam olarak mikrobik iltihaplandırma değildir. Sinirde ağrıya neden olan ve sinir ucunda kalınlaşmaya neden olur. Hastalar ayakkabı giydiğinde daha çok rahatsızlık duymaktadır. Hastalığın tanısında muayene eden doktorun tanısı çok önemlidir. Tanı konulmak için ilaçlı emar istenir. Fakat emar sonucunda da daha önemli olan tecrübeli doktorun tanısı, klinik muayenesi sonucudur. Klinik muayenede morton nöroma tespit edildiyse direk olarak tedavi yöntemlerine başvurulur. Morton nöroma tedavi edilmezse ne olur derseniz, yürümede bozukluklar ve ayak üzerine basamama, aşırı ağrı cevapları alınabilir. Hatta ilerlemiş geç kalınmış vakalarda birden fazla cerrahi müdahaleye başvurulacaktır.

Morton Nöroma Ameliyatı

Yapılan muayenelerin ardından ve ilaçlı emar sonucuyla hastada morton nöroma olduğu tanısı konulmuşsa ameliyat önerilir. Ayak sinir sıkışması tedavisi ameliyatla son derece başarılıdır. Hasta için oldukça kolay bir ameliyat süreci olacaktır. Ameliyattan sonra hasta bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu olmaktadır. 1 hafta evde dinlenmeli ve sonrasında özel ayakkabılar giyerek ayak üzerine basılmalıdır. Spor ya da ortopedik ayakkabıya ise ameliyattan yaklaşık 3 hafta sonrasında geçilebilir. Kısacası morton nörama sorunu öyle büyük rahatsızlıklar veren ameliyatlarla değil oldukça kısa süren ve kısa sürede toplanmanızı sağlayacak cerrahi tekniklerle ortadan kalkar. Morton nöroma tedavi edilmezse ne olur deniliyorsa yürüyememe, yaşam aktivitelerini yerine getirememe kısacası hayat akışının bozulması sorunları olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir