fbpx

Morton Nöroma

Morton Noroma - Morton Nöroma

Morton Nöroma

Morton Nöroma

Morton Nöroma nedir?

Morton Nöroma bazen, kendinizi, “bir bilye üzerinde yürüyormuş gibi” hissediyorsanız ve ayak tarağınızda devamlı bir ağrı varsa, Morton nöroması diye adlandırılan bir durumunuz söz konusu olabilir. Nöroma, sinirin iyi huylu bir tümörüdür. Morton nöroması, gerçekten bir tümör değildir. Fakat ayak parmaklarına kadar uzanan, digital sinirin etrafını saran dokuda, kalınlaşma vardır. Nöroma; sinir, ön ayaktaki ayak parmağı kemiklerine (metatarslar) bağlanmak üzere ligamentin altından geçerken oluşur. Morton nöroması, en çok sıklıkta üçüncü ve dördüncü ayak parmakları arasında gözlemlenir.

Morton Nöroma sebebleri nelerdir?

Çoğunlukla bir travma veya aşırı basıncın irritasyonuna karşı bir cevaptır .Morton nöromasının kadınlarda erkeklere göre görülme insidansı (görülme sıklığı) sekiz on kere daha fazladır.

Morton Nöroma belirtileri ve Semptomlar

Normal olarak şişkinlik gibi, dışa vuran belirtiler yoktur, çünkü; bu gerçek bir tümör değildir.

  • Ayak tabanında, parmak aralarına ışın gibi yayılabilen, yakıcı ayak ağrısı.
  • Ağrı, genellikle aktivite veya ayakkabı giyince yoğunlaşır. Gece ağrısı enderdir.
  • Ayak parmaklarında uyuşukluk veya hoş olmayan bir his olabilir.
  • Koşucular yarışa başlama bloğunu iterek koşmaya başlarken, ağrı hissedebilirler. Ayağı, buna benzer pozisyona iterek sokan yüksek topuklu ayakkabılar da, durumu kötüleştirebilirler. Aynı zamanda, sıkı ve dar ayakkabılar da kemiklere baskı yaparak ve siniri sıkıştırarak bu durumu ağırlaştırırlar.

Morton Nöroma Teşhisi ve Tedavi:

Muayene sırasında doktor, kemikler arasında elle hissedilebilir bir kitle veya tıkırtı sesi duyabilir. Doktor, kallusları aramak veya ağrıya neden olabilecek baskı kırıklarını taklit etmek için, ayak parmağı kemikleri arasına basınç uygular. Hareket dizinimi testleri, artrit veya eklem inflamasyonlarını ekarte edecektir. Rontgen filmleri, gerilim kırıklarını veya ayağın ayak parmaklarının artritlerini ekarte etmek için gereklidir.

Morton Nöroma Tedavisi:

Morton Nöroma başlangıç tedavisi cerrahi değildir ve cerrahiye oranla basittir. Bu tedaviler aşağıdakilerin bir veya daha fazlasını ihtiva eder.

  • Ayakkabı giyiminizi değiştirin. Yüksek topuklu ve sıkı ayakkabılardan kaçının ve daha geniş, daha alçak topuklu ve yumuşak tabanlı ayakkabılar giyin. Bu olanaklar, kemiklerin dışarı doğru yayılmasını sinir üzerindeki basıncı azaltmak için sinire zaman tanınmasını sağlar.
  • Ortozlar: Geleneksel ayakkabı içi destekleri ve petler kemikleri kaldırarak ve birbirinden ayırarak irritasyonu hafifletir ve sinir üzerindeki basıncın azalmasına yardımcı olabilir.
  • Morton Nöroma Enjeksiyonu: Bir veya daha fazla kortikosteroid enjeksiyonu bazı rahatlıklar getirerek sinirin şişme ve inflamasyonunu azaltır.

Bir çok çalışma, daha geniş ve çok rahat ayakkabıların giyilmesi, alışılmış ortozların kullanılması ve kortizon enjeksiyonu kombinasyonun Morton nöromalı hastaların % 80′ ninde rahatlama sağladığını göstermiştir. Eğer konservatif tedavi, semptomlarınızı hafifletmiyorsa, ortopedi cerrahınız sizinle ameliyatı tartışabilir.

Morton Nöroma Ameliyatı

Sinirin bir kısmını kesmek veya sinirin etrafındaki dokuları serbest bırakmaktır ve genellikle kısa bir iyileşme dönemini kapsar.

 

Morton Nöroma hakkında hasta görüşlerine buradan ulaşabilirsiniz.