fbpx

Nasır Problemleri İçin Bunları Yapın

nasir problemleri icin bunlari yapin - Nasır Problemleri İçin Bunları Yapın

Nasır oluşmasını kalıtsal ve çevresel olmak üzere birçok neden etkiler. Nasır ayakta daha çok görülür ama aslında el de de nasır oluşur. Nasırlar genellikle baskı ve sürtünmeden dolayı oluşur. Nasır oluşan yerde doku serleşmiş ve kalınlaşmıştır. Ve bu görüntüye eşlik eden ağrı olabilir. Aslında nasırlar vücudumuzun ağrıyan yere tepki amacıyla kendini korumak için oluşturduğu tabakadır.

Nasıra Sebep Olabilecek Faktörler

 • Kişinin ayak yapısına uygun ayakkabıyı seçememesi
 • Ucu sivri veya topuklu ayakkabıları çok sık giymek
 • Direk yere basarak yürümek (terliksiz- ayakkabısız)
 • Sporcu kişilerde alet kaldırırken ellerinde nasırlaşma sık olabiliyor
 • Sürekli bir müzik enstrümanı çalan kişilerde nasırlaşma olabiliyor
 • Ayakların yürürken yere yanlış basması
 • Ayakların çok yorulması

Ayaktaki Nasır İçin Neler Yapılabilir?

İlk önce nasırı tanımak gerekiyor ki yanlış rahatsızlıklara yanlış tedaviler uygulanmasın. Nasırınızın içinden iltihap akmamasına dikkat edin. Çünkü iltihaplı yapı nasırlarda pek görülmez. Eğer böyle bir durum varsa bir uzmana danışmakta fayda vardır. Ama nasırlı bölgeyi kazıdığınızda içinden sadece ölü deri varsa aşağıdaki önerileri kullanabilirsiniz.

 1. Nasırın üst kısmını banyo yaptıktan sonra (yani nasır biraz yumuşadığında) kazıyabilirsiniz ya da banyodayken ponza taşını nasırınızın olduğu bölgeye sürtebilirsiniz. Ama bunu yaparken dikkat etmeniz ve cildinizin altındaki hassas bölgeleri tahriş etmemelisiniz
 2. Eczanelerde bulabileceğiniz nasır bantları da nasırlı bölgenizin içini oyarak nasırdan kurtulmanızı sağlayabilir. Ama bantları kullanırken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü bantların içinde bulunan asit cildinizin istemeyeceğiniz yerlerine zarar verir. Bu yüzden bandı yapıştırırken tam nasırlı bölgenin üstüne geldiğinden emin olunuz. Şeker hastaları bandı kullanmadan önce doktorlarına sorarlarsa daha sağlıklı bir tedavi süreci olur.
 3. Bilinçsiz bir şekilde nasırının üzerinin kesilmesi sağlıksız bir tedavidir. Çünkü kesik kısım enfeksiyon kapabilir ve istemeden daha fazla bakteri üreyebilir.
 4. Tıbbi yöntemlerle birlikte bitkisel tedavinin de nasıra iyi geldiği bilinir. Mesela bu tedavilerden birkaçı elma sirkesi ve sodayla yapılan tedavidir. Bu tedavilere muz kabuğu, listerin ve hint yağı kullanılması da eşlik eder. Fakat bitkisel tedaviler uygulanırken dikkat edilmesi gerekir. Cildinizin kullanacağınız ürüne alerjisinin bulunup bulunmadığını teyit etmenizde fayda vardır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir